Stanisław Mazurek

utworzone przez | Mar 17, 2019

Lutnik, muzyk, kolekcjoner instrumentów, rekonstruktor polskich zabytków muzycznych i współautor publikacji naukowych na ten temat. Na co dzień prowadzi w Szczecinie pracownię Ditonus, w której poza pracą rzemieślniczą zajmuje się pracą wokalną: emisją głosu naturalnego i śpiewem dawnych pieśni. Kontynuuje także tradycje śpiewacze swoich przodków z Lubelszczyzny i centralnej Polski.

W 2019 roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie światło dzienne ujrzała wystawa „Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego”, której jest współautorem; znalazły się na niej także jego instrumenty.

W koncercie wystąpi z repertuarem przekazanym mu przez rodziców, którzy przyjechali na Pomorze Zachodnie po 1945 roku. Ojciec urodził się we wsi Sąsiadka koło Zamościa i w młodości grywał na wiejskich weselach, mama – Janina Mazurek wychowała się pod Łowiczem i do dziś wykonuje niezliczoną ilość pieśni stamtąd – jej nagrania znalazły się m.in. na płycie pt.: „Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego” (Fonogram Źródeł 2017)

www.ditonus.eu

Font Resize
kontrast / contrast
Share This