Obourek Trancexpress

utworzone przez | Kwi 7, 2019

Obourek Trancexpress to projekt muzyczny powstały na styku dwóch żywych tradycji: francuskiego bourree oraz polskiego oberka. Rytmy trójmiarowe niegdyś powszechne w muzyce tradycyjnej wielu regionów Europy, dziś stanowią relikt i spuściznę minionej epoki w dobie muzyki popularnej zdominowanej przez rytm dwumiarowy. Są jednak osoby pielęgnujące te odchodzące tradycje i to właśnie tacy muzycy z Francji – Daniel Detammaeker (harmonica) and Nicolas Roche (skrzypce) oraz z Polski – skrzypkowie Jarek Cendrowski i Dominika Oczepa oraz śpiewaczka i basistka Joanna Szaflik, odnaleźli we własnej muzyce wspólny rytm. A podczas kilkudniowego wspólnego spotkania i muzykowania okazało się, że mogą mówić tym samym muzycznym językiem z innym akcentem.

Głównym celem tej muzycznej fuzji jest wciągnięcie publiczności do tańca i poprzez ruch właśnie odkrywanie zarówno rożnorodności tych dwóch kultur jak i braterstwa które można odnaleźć w miłości do muzyki tradycyjnej.

Projekt Obourreek charakteryzuje się zarówno dbałością o wierność stylu i surowością jaką niesie za sobą muzyka wiejska, jak i jednocześnie odwagą łączenia dwóch odległych geograficznie tradycji muzycznych.

Font Resize
kontrast / contrast
Share This