Kapela Jana Szymańskiego

utworzone przez | mar 28, 2024

Kapela Jana Szymańskiego – kapela powstała z inicjatywy Jana Szymańskiego w 1964 roku. Ogrywała zabawy, wesela i inne uroczystości odbywające się w regionie księstwa łowickiego. Na przestrzeni czasu skład kapeli ulegał zmianie, współtworzyli ją m.in. Józef Mikołajczyk, Czesław Kocemba, Andrzej Kołacki, Mateucz oraz Tomasz Czajka, Stanisław Baranowski. Jej obecny skład tworzą Jeremi Kowalski, Tadeusz Baczyński oraz niezmiennie od przeszło 60 lat Jan Szymański. Kapela gra muzykę tradycyjną pochodzącą z regionu, w swoim repertuarze ma wiele oberków, kujonów, kujawiaków oraz polek, z wielką chęcią gra również modniejsze przeboje tj. fokstroty, walce, tanga.

Jan Szymański (ur. 1948 r.) – ostatni mistrz skrzypiec w regionie łowickim. Wieloletni członek AZPiT “Lipce Reymontowskie” oraz wielu innych nie istniejących już dawnych zespołów. Wraz ze zmieniającą się modą grania na zabawach/weselach nauczył się grać na klarnecie i saksofonie, regularnie również praktykuje barabanienie na wszystkich uroczystościach kościelnych w swojej parafii w Domaniewicach. W roku 2023 uhonorowany Nagrodą Oskara Kolberga za kultywowanie tradycji muzycznych ziemi Łowickiej. Podczas 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym otrzymał nagrodę „Baszta” w kategorii solista instrumentalista. Odznaczony krzyżem zasługi przez Ministerstwo Kultury brązowym i srebrnym (2012 i 2022) oraz wieloma innymi nagrodami.

Jeremi Kowalski (ur. 2001 r.) – harmonista, uczeń Sławomira Czekalskiego oraz Jana Szymańskiego z którym to tworzy kapele Jana Szymańskiego z Albinowa, członek RZPiT “Boczki CHełmońskie” oraz były członek ZPiT “Koderki” oraz “Blichowiacy”. Zdobywca wielu nagród na przeglądach kapel w Polsce (laureat konkursu stara tradycja na WMŚ 2020 r, 2 miejsce na 56 OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym, pierwsze miejsce na przeglądzie w Sieradzu 2021 oraz w Warcie 2023 i wielu innych). W 2024 roku odznaczony brązowym krzyżem zasługi prezydenta RP. Wraz ze Sławomirem Czekalskim są ostatnimi zamieszkałymi i wciąż aktywnymi harmonistami w regionie Łowickim.

Patryk Petersson

Patryk Petersson

KUD “Tomislav”

KUD “Tomislav”

Zespół Łada

Zespół Łada

Donja Jeka

Donja Jeka

Sławomir Czekalski

Sławomir Czekalski

Mariana Markhel

Mariana Markhel

Napięcie

Napięcie

Kożuch

Kożuch

Barbara Majnarić

Barbara Majnarić

Bogusława Drzewiecka

Bogusława Drzewiecka

Kajsa Dahlström

Kajsa Dahlström

Olga Kozieł

Olga Kozieł

Piotr Zgorzelski

Piotr Zgorzelski

Julita Charytoniuk

Julita Charytoniuk

Kapela Jana Szymańskiego

Kapela Jana Szymańskiego

Róża Martyna Grabowska

Róża Martyna Grabowska

Kapela reemigrancka

Kapela reemigrancka

Marta Derejczyk

Marta Derejczyk

Joanna Skowrońska

Joanna Skowrońska

Marcin Pospieszalski

Marcin Pospieszalski

Kapela Agopsowicza

Kapela Agopsowicza

Piotr Bińkowski

Piotr Bińkowski

Kufar

Kufar

Kapela Katarzyny Andrzejowskiej

Kapela Katarzyny Andrzejowskiej

Diabubu

Diabubu

Piękna Kompania

Piękna Kompania

Andrzej Bieńkowski

Andrzej Bieńkowski

Bracia Urbańczykowie

Bracia Urbańczykowie

Maria Siwiec

Maria Siwiec

Krajeczka

Krajeczka

Vågspel

Vågspel

Orkiestra Radości

Orkiestra Radości

Zdziechowianki

Zdziechowianki

Kamil Chrząszcz

Kamil Chrząszcz

Poniemnie

Poniemnie

Kapela Józefa Wyrwińskiego

Kapela Józefa Wyrwińskiego

Tanzhausgeiger Trio

Tanzhausgeiger Trio

Kapela Niwińskich – Pogłosy

Kapela Niwińskich – Pogłosy

Witold Vargas

Witold Vargas

Pogranicze

Pogranicze

Kapela Koliśnija

Kapela Koliśnija

Chłopcy z Nowoszyszek

Chłopcy z Nowoszyszek

Monika Walenko Ili-Tsang

Monika Walenko Ili-Tsang

Warszawa Wschodnia

Warszawa Wschodnia

More

More

Serhij Ochrimczuk

Serhij Ochrimczuk

Katarzyna Żytomirska

Katarzyna Żytomirska

Kanka Franka

Kanka Franka

Zwykli Ludzie

Zwykli Ludzie

Kapela Biniek/Wojciechowski

Kapela Biniek/Wojciechowski

Iryna Klymenko

Iryna Klymenko

Tetiana Sopiłka

Tetiana Sopiłka

Drewo

Drewo

Krajka

Krajka

Babskij kozaczok

Babskij kozaczok

Ukrainska Silska Orchestra

Ukrainska Silska Orchestra

Kapela Serhija Ochrymczuka

Kapela Serhija Ochrymczuka

Dziczka

Dziczka

Oksana But

Oksana But

Tatiana Czarna Nakonieczna

Tatiana Czarna Nakonieczna

Ivanka Danylejko

Ivanka Danylejko

Joanna Strelnik

Joanna Strelnik

Hajda Banda / Гайда Банда

Hajda Banda / Гайда Банда

Ewa Karasińska

Ewa Karasińska

Ewa Koźlakiewicz

Ewa Koźlakiewicz

Orkiestra Galicja – Kapela Niwińskich

Orkiestra Galicja – Kapela Niwińskich

C.K. Kapela

C.K. Kapela

Grabowska/Stefanowicz/Hasso Agopsowicz

Grabowska/Stefanowicz/Hasso Agopsowicz

Wystawcy Targowiska Instrumentów

Wystawcy Targowiska Instrumentów

Mateusz Kowalski

Mateusz Kowalski

Z Lasu

Z Lasu

Horyna

Horyna

Andrij Liaszuk

Andrij Liaszuk

Adam Strug

Adam Strug

Hudaki Village Band

Hudaki Village Band

Karolina Demianiuk

Karolina Demianiuk

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Krystyna Ciesielska

Krystyna Ciesielska

Zwykli Ludzie

Zwykli Ludzie

Marta Matuszna

Marta Matuszna

Ficek/Blachura

Ficek/Blachura

Ludmiła Wostrikowa

Ludmiła Wostrikowa

Mozaika

Mozaika

Kapela Batareja

Kapela Batareja

Mateusz i Agnieszka Etynkowscy

Mateusz i Agnieszka Etynkowscy

Muzyka Gór

Muzyka Gór

Memento Mori Dance Club

Memento Mori Dance Club

Wołyń w pieśniach

Wołyń w pieśniach

Olga Solarz

Olga Solarz

Janusz Prusinowski Kompania

Janusz Prusinowski Kompania

Goście weselni

Goście weselni

Katarzyna Chodoń

Katarzyna Chodoń

Maciej Filipczuk

Maciej Filipczuk

Piotr Piszczatowski

Piotr Piszczatowski

Janusz Prusinowski

Janusz Prusinowski

Ewa Grochowska

Ewa Grochowska

Joanna Gancarczyk

Joanna Gancarczyk

Agnieszka Aysen Kaim

Agnieszka Aysen Kaim

Agnieszka Niwińska

Agnieszka Niwińska

Kapela Butrynów

Kapela Butrynów

Szépszerével

Szépszerével

Maria Stępień

Maria Stępień

Witold Roy Zalewski

Witold Roy Zalewski

Dominika Oczepa

Dominika Oczepa

Agnieszka Kontny

Agnieszka Kontny

Agnieszka Jackowiak

Agnieszka Jackowiak

Pelós Baug

Pelós Baug

Daniel Detammaecker

Daniel Detammaecker

Nasta Niakrasawa

Nasta Niakrasawa

Jean-Marc Delaunay

Jean-Marc Delaunay

Przodki

Przodki

Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej

Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej

Janina Chmiel

Janina Chmiel

Janina Pydo

Janina Pydo

Michał Żak

Michał Żak

Patrycja Kuczyńska

Patrycja Kuczyńska

Zalesionki

Zalesionki

Kapela Niwińskich

Kapela Niwińskich

Kapela Koźlarska Adama Kaisera

Kapela Koźlarska Adama Kaisera

Kapela Bursów

Kapela Bursów

Jadwiga Kula-Romanek

Jadwiga Kula-Romanek

Monika Kucia

Monika Kucia

Obourek Trancexpress

Obourek Trancexpress

Luca Buccarella

Luca Buccarella

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta

Leanne Barbo

Leanne Barbo

Anna Chuda

Anna Chuda

Veronica Calati

Veronica Calati

Roberto Chiga

Roberto Chiga

Massimiliano De Marco

Massimiliano De Marco

Kapela Łysogórska

Kapela Łysogórska

Kapela Lipców

Kapela Lipców

Gołcunecki

Gołcunecki

Stanisław Mazurek

Stanisław Mazurek

Kresowianka

Kresowianka

Salentrio

Salentrio

Malbrook

Malbrook

Śpiewaczki z Dobrowody

Śpiewaczki z Dobrowody

Bujne Ziele

Bujne Ziele

Marek Kruczek

Marek Kruczek

Jan Wochniak

Jan Wochniak

Tomasz Stachura

Tomasz Stachura

Mateusz Niwiński

Mateusz Niwiński

Olga Stopińska

Olga Stopińska

Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste

Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste

Dobrzeliniacy

Dobrzeliniacy

Ewa Valjatos

Ewa Valjatos

Katarzyna Zedel

Katarzyna Zedel

Bandysionki

Bandysionki

Retro.ArtBem

Retro.ArtBem

Kaja Prusinowska

Kaja Prusinowska

Józef Zaraś

Józef Zaraś

Stanisław Stępniak

Stanisław Stępniak

Helena Goliszek

Helena Goliszek

Wesołe Mazurki z Pragi

Wesołe Mazurki z Pragi

Fundacja Braci Golec

Fundacja Braci Golec

HolddalaNap

HolddalaNap

Wałasi

Wałasi

Orkiestra Taneczna Bonanza

Orkiestra Taneczna Bonanza

Teatrzyk Słuchaj Uchem

Teatrzyk Słuchaj Uchem

Tęgie Chłopy

Tęgie Chłopy

Piotr Sikora

Piotr Sikora

Kapela Józefa Tomczyka

Kapela Józefa Tomczyka

Kapela Niwińskich

Kapela Niwińskich

Maria Bienias

Maria Bienias

Mateusz Raszewski

Mateusz Raszewski

Kapela Gołoborze

Kapela Gołoborze

Katarzyna Rosik

Katarzyna Rosik

Leon Lewandowski

Leon Lewandowski

Taras Kompaniczenko

Taras Kompaniczenko

Eugeniusz Kaczmarek

Eugeniusz Kaczmarek

Tomasz Sadlakowski

Tomasz Sadlakowski

Robert Lubera

Robert Lubera

Anna Ilczuk

Anna Ilczuk

Vigüela

Vigüela

Kapela Antczaków

Kapela Antczaków

Sabionetta Quartet

Sabionetta Quartet

Kapela Serhija Ohrymczuka

Kapela Serhija Ohrymczuka

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

Joanna Szaflik

Joanna Szaflik

Helena Szych

Helena Szych

Janina Plichta

Janina Plichta

Aleksander Kościów

Aleksander Kościów

Barbara Wilińska

Barbara Wilińska

Albina Kuraś

Albina Kuraś

Antoni Beksiak

Antoni Beksiak

Andrzej Malik

Andrzej Malik

Artur Dutkiewicz

Artur Dutkiewicz

Andżela Zajcewa

Andżela Zajcewa

Jacek Mielcarek Trio

Jacek Mielcarek Trio

Andrij Liaszuk

Andrij Liaszuk

Ania Broda

Ania Broda

Adam Strug

Adam Strug

Share This