Albina Kuraś

utworzone przez | Mar 15, 2018

Albina Kuraś, ur. 1925 roku, jest seniorką rodziny, skrzypaczką i kierowniczką rodzinnej kapeli.

Kapela rodzinna Kurasiów jest jednym z najstarszych zespołów ludowych na Rzeszowszczyźnie – w 2010 roku obchodziła swoje 60-lecie. Założycielem kapeli był Władysław Kamiński, ojciec seniorki Albiny Kuraś.

Kapela koncertowała w wielu miejscach w Polsce, jak i poza granicami kraju na spotkaniach, festiwalach i przeglądach, zdobywając różne nagrody i wyróżnienia. Brała udział w Spotkaniach Rodzin Muzykujących we Wrocławiu, Zgorzelcu, Dobrym Mieście oraz w Oławie. W 2012 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel
i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą zdobyła III miejsce.

Kapela w swoim repertuarze ma melodie i przyśpiewki ludowe regionu rzeszowskiego: polki, oberki, tramelki i walczyki itp. Obecnie działa przy Centrum Kultury w Ropczycach.

Albina Kuraś za swoją działalność jako kierowniczka kapeli oraz za twórczość ludową, przekazywanie tradycji przodków następnym pokoleniom
i propagowanie tej kultury z niesamowitą siłą otrzymała wiele odznaczeń, m.in. srebrny i złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, a w 2010 r. srebrną odznakę GLORIA ARTIS. Otrzymała również wiele nagród od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Albina Kuraś również rzeźbi świątki w drzewie lipowym.

Seniorka Albina Kuraœś, która dawniej uczestniczyła w obrzędach (weselach, dożynkach, chodzeniu z kolędą), przekazuje pamięć o nich następnym pokoleniom. Część swoich pieśni zapisała w nutach.

W kapeli Albiny Kuraś, która gra na skrzypcach i śpiewa, grają wszystkie jej dzieci:
Henryk Kuraś, cymbały
Krystyna Czernia, kontrabas
Zofia Mudryk, akordeon

oraz wnuki:
Jola, skrzypce
Tomasz, klarnet

oraz przyjaciele kapeli – na klarnecie, sekundzie, skrzypcach.

Obecnie w kapeli gra zaczyna grać piąte pokolenia rodziny Kurasiów.

Font Resize
kontrast / contrast
Share This