media

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
„Patrząc na Wschód”
15-19 czerwca
Warszawa, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Krakowskie Przedmieście 66

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2021, doroczne święto muzyki tradycyjnej nareszcie w swojej naturalnej formie – spotkania na żywo! Będzie można odreagować długą zimę – wybawić się i wyśpiewać za wszystkie czasy. Muzyka tradycyjna – wspólne granie, śpiewanie i taniec – tworzy poczucie wspólnoty, którego po miesiącach pandemicznej izolacji bardzo potrzebujemy.

Festiwal „Patrząc na Wschód” będzie wypełniony śpiewem – w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi, epickimi i przyśpiewkami. Przygotowano dwa wypełnione śpiewem koncerty – “Przesilenie”(16 czerwca), z pieśniami z Polesia i Wołynia oraz “Posłuchajcie ja was proszę…” (17 czerwca) ze śpiewanymi opowieściami, najczęściej z towarzyszeniem liry, w których usłyszymy m. in. Adama Struga, Jacka Hałasa, Kaję i Janusza Prusinowskich, zespół Z Lasu i gości z Ukrainy: Andrija Liaszuka i zespół Horyna. Nie zabraknie najstarszego, najbardziej doświadczonego w tradycyjnym śpiewie pokolenia – wystąpi Krystyna Ciesielska (z okolic Przysuchy) oraz Karolina Demianiuk (z Dołhobrodów, na Polesiu Lubelskim). Pandemiczne zaległości będzie można nadrobić podczas licznych i zróżnicowanych warsztaty śpiewu, prowadzonych przez wybitnych śpiewaków i śpiewaczki.

Będzie też dużo muzyki tanecznej. Obecny zawsze na festiwalu oberkowy i mazurkowy repertuar poszerzony zostanie tym razem o tańce łuku Karpat, od Żywca po Maramuresz (koncert “Cztery strony Karpat”, 18 czerwca). Obok muzyków z Beskidu Żywieckiego i Podhala wystąpi kapela Hudaki Village Band – z muzyką Zakarpacia, romską i rumuńską. Na warsztatach tanecznych będą też tańce wielkopolskie.

Organizatorzy festiwalu, nie pierwszy już raz przygotowali edycję mocno zwróconą ku Wschodowi, z udziałem gości zza wschodniej granicy. Niestety, zaplanowany koncert muzyków z Białorusi musiał zostać przełożony na lepszy czas.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się koncertem Laureatów Konkursu Stara Tradycja (15 czerwca). W tym roku spośród wielu zgłoszeń młodych muzykantów wybrano 12 laureatów. Podczas 10 lat trwania tego konkursu, wiele młodych talentów stawiających pierwsze kroki stało się mistrzami w swoich muzycznych dziedzinach, którzy dziś animują różne działania lokalne i współtworzą ogólnopolską sieć żywych muzycznych tradycji.

Finałem Festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca czyli całonocnych koncertów z muzyką do tańca. Na Targowisko Instrumentów zapraszani są twórcy z całej Polski. Można na nim zakupić tradycyjne instrumenty, ale można też po prostu je obejrzeć, dotknąć, przyjrzeć się ich budowie. Przez ostatni rok pracownie działały pełną parą i powstało wiele wspaniałych instrumentów, które szukają teraz „swoich muzykantów”. Sobotnie wydarzenie wypełnione jest spotkaniami, prezentacjami niezwykłych instrumentów i odkryć. Nie zabraknie tam również Małych Mazurków – muzycznych atrakcji dla dzieci.

Część wydarzeń (koncerty oraz fragment Nocy Tańca) będzie transmitowana online, na profilu Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Bemowskiego Centrum Kultury oraz Domu Kultury TuPraga.

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta st. Warszawa.

Patroni medialni: PR Dwójka, TVP Kultura, Muzykatradycyjna.pl

Partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Dom Kultury TuPraga, KMD Studio

 

Kontakt
Jagna Knittel
jagnaknittel@gmail.com
Tel. 606966337

INFORMACJA PRASOWA
PROGRAM 2021
PLAKAT

nadchodzące wydarzenia:
Nie odnaleziono wydarzeń!
Aktualności:

Małe Mazurki 2021

„Wędrujemy na kraj świata”, 16 października 2021. Małe Mazurki to cykliczny festiwal rodzinny, organizowany przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata we współpracy z Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym. W 2021, kiedy podróżowanie po dalekim świecie jest utrudnione przez pandemię, chcemy wybrać się w szczególną podróż /…/

Mazowsze Północne

Od 4 do 9 października w Mławie trwa Festiwal Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana, powołany z inicjatywy Kai i Janusza Prusinowskich. Będzie doskonałą  okazją, by poznać dawne melodie, pieśni i tańce z okolic Mławy /…/

Dziękujemy!

Mimo różnorakich ograniczeń udało się zrealizować fantastyczny Festiwal! Wielkie podziękowania dla najwspanialszej na świecie Publiczności oraz dla najlepszej Ekipy, która go wyprodukowała! Do festiwalowych przeżyć możecie zawsze powrócić na KANALE YT /…/

Streaming

Zapraszamy do oglądania transmisji festiwalowych koncertów na naszym kanale YT oraz na Facebooku. https://www.youtube.com/user/festivalmazurki. Transmitujemy 4 koncerty, fragmenty Targowiska oraz pierwszą część nocy tańca.

Bilety na koncerty

Są już w sprzedaży bilety na koncerty, kluby festiwalowe, Noc Tańca i Targowisko Instrumentów /…./

Laureaci

Ogłaszamy wyniki Konkursu Stara Tradycja 2021! /…/

Font Resize
kontrast / contrast
Share This