Katarzyna Zedel

utworzone przez | Lis 3, 2018

Muzykantka (gra na skrzypcach, bębnie, harmonii i suce biłgorajskiej), śpiewaczka, etnomuzykolożka, twórczyni i znawczyni instrumentów ludowych. Pochodzi z Kępna (woj. wielkopolskie), obecnie mieszka w okolicach Szydłowca. Należy do najmłodszego pokolenia praktykującego muzykę tradycyjną.

Uczennica wiejskich wiejskich skrzypków z regionu radomskiego (Jan Gaca) i lubelskiego (Stanisław Głaz, Leon Krzos). Nabyte u nich umiejętności doskonali w praktyce, od wielu lat towarzysząc na skrzypcach doskonałym radomskim harmonistom – Janowi Foktowi, Wiesławie Gromadzkiej, Czesławowi Adamczykowi. Przygrywa też na bębnie Piotrowi Sikorze, skrzypkowi i ludowemu lutnikowi z Kuźnicy pod Przysuchą. Ostatnio występuje też z młodym harmonistą pedałowym Kacprem Ciasiem, uczniem skrzypka Jana Adamczyka. Współtworzyła też własne kapele i projekty muzyczne – była liderką zespołów Zdrowie Pięknych Pań i Katarzynki, obecnie wraz z Katarzyną Rosik i Martą Domachowską gra w trzyosobowym składzie pod nazwą Sekund Hand.

Katarzyna Zedel jest nie tylko muzykantką, lecz również znawczynią ludowych instrumentów (od 2012 r. pracuje w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu). Terminowała u Zbigniewa Butryna z Janowa Lubelskiego oraz Piotra Sikory z Kuźnicy – wiejskiego twórcy instrumentów, wykonującego bębenki, basy i skrzypce. Była członkinią założonej przez Butryna nieformalnej Szkoły Suki Biłgorajskiej. W 2010 r. wspólnie z nim podjęła się rekonstrukcji tego instrumentu na podstawie akwareli Wojciecha Gersona z 1895 r. Oprócz tego wykonali też kopię mazanek na podstawie eksponatu z Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.

(za Kanon Stu / Muzyka Odnaleziona)

Font Resize
kontrast / contrast
Share This