Jacek Mielcarek Trio

utworzone przez | Lut 23, 2018

Jacek Mielcarek Trio powstało w 2008 roku. W jego skład wchodzą wykształceni muzycy. Trio w swoim repertuarze posiada szerokie spektrum stylów, od tradycyjnych standardów jazzowych, etnojazz, polską muzykę ludową, po kompozycje własne Jacka i Kuby (często inspirowane polskim folklorem). Oberki, mazurki, kujawiaki przedstawione są tu w oryginalny sposób. Ocierają się o starą tradycję muzyki ludowej z bardzo nowoczesnym jazzem. Specyficzne brzmienie Tria przypomina dokonania zespołów spod znaku wytwórni ECM czy ACT. Każdy z muzyków do zespołu wnosi indywidualizm i wirtuozerię gry.

Leader Jacek Mielcarek, niewidomy muzyk jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych. Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w których przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów. Jako solista – wokalista i saksofonista z Opole Big Band, działającym przy Filharmonii Opolskiej występował na wielu estradach Europy, m. in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. W 2005 roku Radio Opole wydało mu płytę „Mellow Look”. Nagrał ją w duecie z pianistą Markiem Walarowskim. Album ten ukazał się w prestiżowym THE EUROPEAN JAZZ MAGAZINE – JAZZ FORUM. Profesor Andrzej Schmidt w przedmowie do wydania płyty napisał wiele ciepłych słów o grze Jacka Mielcarka: „…Rzadko spotykane piękno tonu, zarówno na klarnecie, jak i na saksofonach – bez przedęć, kwików, bez nadmiernej wibracji. Wyczulenie na barwę brzmienia i subtelności dynamiki tego niewidomego artysty urzekają szczególnie w niskim i średnim rejestrze obu instrumentów. Walc Charlie’ego Hadena, zaraz na początku, jest pierwszym z serii sprawdzianów tej wyjątkowej wrażliwości…” Jacek Mielcarek oprócz własnych projektów muzycznych często grywa z zespołami o innej niż jazz prowieniencji. Od dwóch lat jest członkiem Kapeli Brodów. Na stałe gra również z Adamem Strugiem – laureatem I nagrody im. Cz. Niemena oraz TV Polonia Festiwalu Nowa Tradycja 2008. Wraz z Adamem Strugiem występował na zaproszenie Radia Szwedzkiego w sztokholmskim klubie Stalle, w marcu 2009 roku.

Noam David – jeden z czołowych perkusistów izraelskich. Długo przebywał w USA. Tak grał w klubach jazzowych z takimi sławami jak m.in. Avishai Cohen. Jego gra jest bardzo nowoczesna. Będąc w Polsce zainteresował się naszą muzyką ludową. Gra ją niezwykle ekspresyjnie i oryginalnie. Potrafi wydobyć z tej muzyki nowe interpretacje.
Dodam jeszcze do biografii perkusisty Noama Davida, że grał on z Joe Zawinulem i Danilo Perezem.

Jakub Mielcarek jest studentem Instytutu Jazzu AM w Katowicach, w klasie kontrabasu u prof. Jacka Niedzieli. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie nagrodę „Złotych Gęśli” przyznawaną najlepszemu instrumentaliście podczas Festiwalu Nowa Tradycja. W czerwcu 2009 roku jako najmłodszy z artystów reprezentował Polskę na II Festiwalu Euro Med. Grał również na MFJT „Złota Tarka 2009″. Występuje, tak jak jego ojciec w Kapeli Brodów oraz z Adamem Strugiem.

Jacek Mielcarek Trio nie poddaje się dzisiejszej komercji. Gra „pod prąd” tworząc własne, unikatowe i niepowtarzalne brzmienie.

Font Resize
kontrast / contrast
Share This