Maria Bienias

utworzone przez | Kwi 1, 2018

Maria Bienias z Woli Koryckiej, ur. 1943 r (powiat garwoliński), jest znakomitą śpiewaczką i znawczynią lokalnej tradycji – to, co za jej życia nie funkcjonowało już w jej otoczeniu, zna i pamięta doskonale z opowieści swojej mamy i babci.

Można się więc nauczyć od niej wielu pieśni z obrzędów dorocznych i rodzinnych oraz pieśni lirycznych i religijnych. Pani Maria zna także repertuar dawniej śpiewany tylko przez mężczyzn – np. wielkanocne kolędy życzące. Jest też jedną z ostatnich w okolicy osób, które prowadzą czuwanie przy zmarłym i wygłaszają mowy pogrzebowe. Oprócz pieśni można od pani Marii usłyszeć wiele o dawnym życiu na wsi, o leczeniu ziołami, poznać miejscowe legendy, a także nauczyć sie rękodzieła i np. kiszenia ogórków! Prowadzi we wsi zespół i jest autorką kilku przedstawień obrzędowych.

Jako osoba otwarta i ciekawa świata, Maria Bienias zawsze bierze udział we wszystkich ważnych wydarzeniach lokalnych: prowadzi pogadanki o tradycji w okolicznych szkołach, organizuje „wycieczki do świętych miejsc”, reprezentuje Wolę Korycką i powiat garwoliński na wszelkich festiwalach i przeglądach folklorystycznych. Wielokrotnie nagradzana za śpiewy i nagrywana przez Polskie Radio i naukowców z różnych stron, ma świadomość dużej wartości swojej wiedzy – dlatego bardzo chętnie dzieli się nią z innymi i bardzo często odwiedzają ją zainteresowani tradycją goście.Zawsze pogodna i bezpośrednia, bez żadnych kompleksów posługująca się na co dzień gwarą i ubierająca się „po wiejsku” – jest dobrą nauczycielką.

za: Olga Chojak

Font Resize
kontrast / contrast
Share This