ARCHIWUM

Festiwal Wiosna 2019

Galeria festiwalu | Katalog festiwalowy pdf

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 nosił tytuł „Rytmy i Smaki”. Odbywał się w Warszawie, w dniach 22 – 27 kwietnia 2019.

Festiwal rozpoczął się w Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia, zabawą taneczną w lasku bielańskim, przed kościołem na Dewajtis 3 oraz koncertem pieśni wielkanocnych w wykonaniu śpiewaków z Warmii i Podlasia w podziemiach kościoła. Do tańca zagrała Janusz Prusinowski Kompania.

W roku 2019 wzbogaciliśmy festiwal o poszukiwania w sferze tradycji kulinarnych – jak na świętowanie przystało połączyliśmy jedzenie i muzykę, wspomnienia i zabawę, stół i taniec. 24 kwietnia, w Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, miała miejsce wiosenna Uczta „W tę zieleń! W tę zieleń!”, którą wypełniły regionalne potrawy i regionalne dźwięki. Ucztę przygotowała Monika Kucia wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z Podlasia, Mazowsza oraz Podkarpacia. Prezentacjom kulinarnym towarzyszyły rozmowy o obyczajach i oczywiście pieśni, przyśpiewki i toasty. W Uczcie wzięły udział śpiewaczki z Podlasia (Dobrowoda), Radomskiego (Gałki) i kapela z Podkarpacia (Futoma).

Gośćmi zagranicznymi festiwalu 2019 byli Włosi. Prowadzili kilka warsztatów tanecznych i instrumentalnych, a 26 kwietnia miał miejsce koncert pt. „Taneczne Katharsis. Oberek i Tarantella”. O leczniczych właściwościach tarantelli w południowych Włoszech wiadomo od dawna. Szalony taniec do upadłego ratuje od choroby i od smutku, a muzykanci wchodzą w rolę uzdrowicieli. Podobnie brzmią opowieści o zapamiętałym tańczeniu „do rana” oberków i mazurków z centralnej Polski i o czarodziejskich mocach uznanych skrzypków i harmonistów. Ideą koncertu było pokazanie włoskiej i polskiej praktyki muzycznej i tanecznej, ich podobieństw i różnic. Południowe Włochy reprezentował zespół Salentrio oraz wybitna tancerka Veronica Calati, zaś stronę polską legendarna Kapela Lipców z Wygnanowa i dwie pary taneczne z sąsiedztwa – Siwców i Cieślaków.

Koncert „Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem” (25 kwietnia), dedykowany był tradycjom muzycznym Pomorza Zachodniego, tym historycznym i tym współczesnym. Do udziału w koncercie zostały zaproszone zespoły, których repertuar jest kontynuacją tradycji „przywiezionych” na Pomorze Zachodnie z Wileńszczyzny, spod Lwowa i z centralnej Polski oraz wykonawcy zajmujący się tradycjami muzycznymi Pomorza po stronie niemieckiej.

Nie zabrakło stałych elementów festiwalu jakim jest koncert finałowy konkursu Stara Tradycja 2019 oraz wielobarwne, trwające całą sobotę Targowisko Instrumentów w Fortecy Kręglickich (sobota, 27 kwietnia). Ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy przywiozło liry korbowe, bębenki, piszczałki, trąbity, gliniane ptaszki i klawesyny, instrumenty rekonstruowane i zaprojektowane według własnego pomysłu. Oprócz stoisk twórców instrumentów targowisko wypełniły dziesiątki prezentacji, koncertów, warsztatów, teatr obrzędowy z Gałek Rusinowskich (przygotowany przez Andrzeja Bieńkowskiego) oraz spektakle dla dzieci. Kulminacją całego tygodnia była, jak co roku, szalona Noc Tańca, przy muzyce najlepszych kapel.

Oprócz koncertów, codziennie odbywały się warsztaty muzyczne  i taneczne, w godzinach 10.00 – 18.00, w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe. Tam też działała Pracownia Targowiska Instrumentów.

Organizator festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata

Festiwal odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Bielany.

Patroni medialni: PR Dwójka, TVP Kultura, RDC, Co Jest Grane24, Kraina Bugu, Muzykatradycyjna.pl

Partnerzy: Praskie Centrum Koneser, Centrum Promocji Kultury Warszawa Południe, Instytut Adama Mickiewicza, Mazowiecki Instytut Kultury, Pyrzycki Dom Kultury, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Akademia Kolberga, Pijalnia Ziół Dary Natury, Smolna, Grąbczewscy, J.A.Baczewski, Gastro Magic.

Program festiwalu Wszystki Mazurki Świata, wiosna 2019:

poniedziałek 22 kwietnia
wtorek 23 kwietnia
19:00 - 21:00 KONCERT Stara Tradycja
22:00 - 01:00 KLUB festiwalowy
środa 24 kwietnia
czwartek 25 kwietnia
sobota 27 kwietnia
11:00 - 18:00 TARGOWISKO Instrumentów
19:00 - 05:00 Noc Tańca
Nie odnaleziono wydarzeń!
Share This