Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Kredytowa 1, Warszawa, Polska

Data

kw. 25 2019

Czas

17:00 - 18:30

Koszt

25 - 20 zł

MAŁE MAZURKI La la gąski na gałązki

„La la gąski na gałązki” – spotkanie z tradycjami Biskupizny

Wykonawcy:

śpiew i gawęda: Anna Chuda
skrzypce podwiązane: Julia Hampelska
dudy typu gostyńsko-rawickiego: Krzysztof Polowczyk
prowadzenie spotkania: Joanna Szaflik
prowadzenie spotkania: Karolina Ociepka
kopczorka Beata Kabała

Zapraszamy na zabawy, tańce i gawędy prosto z Biskupizny! Dzieci poznają tradycyjne piosenki biskupiańskie, wyliczanki i zabawy taneczne oraz biskupiański taniec – wiwat. Będą miały okazję poznać tutejsze instrumenty – skrzypce podwiązane i dudy typu gostyńsko-rawickiego. Na spotkaniu pojawi się też „kopczorka”, która zaprezentuje tajniki najbardziej charakterystycznego, biskupiańskiego elementu stroju kobiecego – czepka w formie „kopki”.

Koncert interaktywny oraz warsztaty nawiązują do niedawno wydanej płyty „Lala gąski na gałązki – muzyczne tradycje dziecięce Biskupizny”. W trakcie spotkania zaśpiewają i zachęcą do wspólnej zabawy dzieci, które brały udział w nagraniach płyty.

Biskupizna to mikroregion etnograficzny w południowo-zachodniej Wielkopolsce, złożony z dwunastu miejscowości w okolicy Krobi. Nazwa Biskupizna wywodzi się stąd, że ziemie te od średniowiecza aż do rozbiorów stanowiły własność biskupów poznańskich. Wpłynęło to na wykształcenie się odrębnych zwyczajów i cech etnograficznych podregionu. Do najważniejszych przejawów dziedzictwa kulturowego należą tu charakterystyczne stroje, gwara, swoiste instrumentarium (dudy i skrzypce podwiązane) oraz śpiew, tańce i obrzędy. Tradycje kulturowe Biskupizny zostały w 2016 roku wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Spotkanie dla dzieci od lat 5 (ale młodsze mogą się bawić razem z rodzicami).
Bilety: 25 zł. za osobę dorosłą + jedno dziecko, każde kolejne dziecko – 10 zł, dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny (płaci tylko opiekun). Dorosły bez dziecka 20 zł.
Obowiązuje rezerwacja, pod adresem: rezerwacje@ethnomuseum.pl
Lub telefonicznie: 22 696 53 80, od wtorku do piątku w godzinach 08.00 – 12.00
Share This