Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Mazowiecki Instytut Kultury
Elektoralna 12, Warszawa, Polska
Kategoria

Data

kw. 23 2019

Czas

19:00 - 21:00

Koszt

20 zł

KONCERT Stara Tradycja

Koncert laureatów konkursu Stara Tradycja

Wystąpią:

  • Akademia Głosów Tradycji
  • Graniasta
  • Joanna Gostkowska-Białek
  • Kapela Batareja
  • Kapela Fundacji Braci Golec z Jeleśni
  • Kapela Koźlarska „Drajka”
  • Kapela koźlarska „Ze sini” Zbąszyń
  • Oliwia Spychel
  • US Orchestra (Ukrainska Silska Orchestra)
  • Zespół Śpiewaczy Kawęczyn

Konkurs „Stara Tradycja” adresowany jest do młodych instrumentalistów, śpiewaków oraz kapel. Jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej. Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków – kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie nowych form obecności tej muzyki we współczesnej kulturze. Nagrodą w konkursie jest występ na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 23 kwietnia w Warszawie. Przewidziana jest również nagroda publiczności.

Laureatów konkursu Stara Tradycja wybrało jury w składzie: Stanisława Galica Górkiewicz, Ewa Grochowska, Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek, Marcin Pospieszalski, Janusz Prusinowski.

Koordynator Konkursu Stara Tradycja: Jakub Korona

Przedstawiamy naszych laureatów:

Akademia Głosów Tradycji – grupa zawiązała się w 2016 r dzięki projektowi, który otrzymał wsparcie finansowe miasta Gdynia i w ramach którego Ewa Grochowska, przez rok prowadziła z AGT warsztaty – najpierw śpiewu tradycyjnego, potem pieśni z różnych regionów Polski. Skład grupy zmieniał się od tamtego czasu, obecnie liczy 14 osób, różniących się wiekiem, doświadczeniem, ilością dzieci, zwierząt. W AGT śpiewają m. in: biolożka morza, inżynier ochrony środowiska, dietetyczka, graficzka, nauczycielka historii, ornitolożka, psychoterapeuta, architektka. Skład biorący udział w konkursie: Anna Fryc, Desislava Gicheva, Beata Kugler, Beata Meus, Joanna Gostkowska, Ewa Kielar, Aleksandra Bakiera, Olga Krasoń, Anna Krawiec.

Graniasta – kapelę tworzy czwórka młodych ludzi zafascynowanych od kilku lat polską muzyką tradycyjną, którzy najwięcej przyjemności czerpią z gry do tańca. Na repertuar kapeli składają się melodie z okolic Garwolina, Maciejowic i Kołbieli. Głównymi źródłami inspiracji są wiejscy muzykanci, przede wszystkim Kapela Trzpilów z Mierżączki (z nagrań archiwalnych) oraz wciąż aktywny skrzypek Stefan Nowaczek z Podłęży. Będąc kolejnym pokoleniem muzycznych praktyków, starają się ożywiać oryginalne melodie swoich mistrzów. Skład kapeli: Joanna Rzeźnicka – skrzypce, Ula Smykowska – bęben obręczowy/śpiew, Rafał Bieryło – saksofon oraz Wiktor Porakowski – harmonia trzyrzędowa

Joanna Gostkowska-Białek – Ur. w 1983r. w Kartuzach na Kaszubach. Jej największą pasją była zawsze muzyka tradycyjna Świata, taniec i śpiew. Przez ostatnią dekadę jej zainteresowania skupiają się na polskiej muzyki tradycyjnej. Śpiewu i tańca uczy się na warsztatach u znanych polskich instruktorów a także w bezpośrednim przekazie podczas wyjazdów w teren i badań etnograficznych. Z racji swoich korzeni, tożsamości i tradycji, w której się wychowała, zajmuje się badaniem i próbą rekonstrukcji kaszubskiej muzyki tradycyjnej – poszukuje kaszubskich muzykantów i śpiewaczek a także opiera się na nagraniach archiwalnych.

Kapela Batareja – kapela z Białegostoku, powstała w 2017 r. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną z różnych stron Polski, coraz częściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Zespół gra na potańcówkach wiejskich, miejskich oraz imprezach plenerowych. Skład kapeli: Mateusz Tymura – akordeon/śpiew, Zbyszek Rusiłowicz – cymbały huculskie, Julita Charytoniuk – baraban/bębenek obręczowy/śpiew oraz Magdalena Dąbrowska – taniec/skrzypce.

Kapela Fundacji Braci Golec z Jeleśni – członkowie kapeli są podopiecznymi Fundacji Braci Golec. Uczą się grać i śpiewać w jednym z dziesięciu ognisk prowadzonych przez Fundację na Żywiecczyźnie. Grają tradycyjną muzykę górali żywieckich, ich nauczycielami są Marta Matuszna-Wejchenig, Małgorzata Filary-Furowicz i Rafał Bałaś. Obecnie w Fundacji Braci Golec góralskiej muzyki Beskidu żywieckiego uczy się ponad 300 podopiecznych. Skład kapeli: Marta Krzyżowska, Julia Pawlica, Weronika Witas, Wiktoria Pastor, Zuzanna Mentel, Weronika Kołda – skrzypce/śpiew, Wojciech Duc – basy/śpiew oraz Witas Julia, Witas Marta, Anna Drewniany, Aleksandra Wykręt – śpiew.

Kapela koźlarska “Drajka” – Kapela istnieje od ponad 2 lat, wykonuje głównie muzykę Regionu Kozła, jednakże jest otwarta na utwory innych regionów Wielkopolski. W jej skład wchodzą bracia: Kamil (kozioł weselny) i Adam Knobel (klarnet) oraz ich skrzypaczka Karolina Kocik. Kamil i Adam uczyli się gry na Koźle weselnym w jedynej w Polsce klasie instrumentów ludowych w Szkole Muzycznej w Zbąszyniu. Ich mistrzami byli Henryk Skotarczyk, Jan Prządka oraz Leonard Śliwa. Karolina natomiast powróciła do gry na skrzypcach po kilku latach przerwy i samodzielnie zgłębia tajniki polskiej muzyki tradycyjnej (jest przede wszystkim harfistką). Kapela ma na swoim koncie wiele ogólnopolskich nagród oraz udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.

Kapela koźlarska “Ze sini” – Kapela powstała w 2013 roku z inicjatywy Jana Prządki, którego członkowie kapeli są wychowankami. Młodzi muzycy mają wiele osiągnięć indywidualnych m.in. w konkursach Młodego Muzyka Ludowego w czasie Biesiad Koźlarskich, w konkursie Duży-Mały z Janem Prządką na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, na Sabałowych Bajaniach w 2017 roku. Są również laureatami Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich w Poznaniu. Łukasz Piątek – kozioł ślubny, Justyna Trześniewska – mazanki

Oliwia Spychel – Ma 14 lat i jest z Leśnej Podlaskiej. Gra na skrzypcach od najmłodszych lat pod okiem mistrza, Zdzisława Marczuka z Zakalinek. Interesuje się dawną tradycyjną muzyką ludową Południowego Podlasia i pisze wiersze. Chętnie uczestniczy w imprezach kulturalnych, jarmarkach, dożynkach, koncertach charytatywnych, festiwalach i konkursach na poziomie powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, osiągając sukcesy.

US Orchestra (Ukrainska Silska Orchestra) – gra tradycyjną muzykę ukraińską, która dawniej była popularna we wsiach i małych miasteczkach. Repertuar zespołu opiera się na tanecznej muzyce instrumentalnej Galicji (historyczny region Polski). To zróżnicowana, oryginalna muzyka, która wymaga różnorodnych instrumentów. Repertuar zespołu stanowią melodie przechowywane w archiwach oraz napotykane podczas badań terenowych. Członkowie grupy sięgają między innymi po muzykę ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, nagraną w latach 1920-1930 przez Columbia Records. Skład: Yaryna Dron – pierwsze skrzypce, Serhii Postolnikov – drugie skrzypce/cymbały i Andrii Levchenko – «bubon» (bęben obręczowy)/«bas» (wiolonczela).

Zespół Śpiewaczy Kawęczyn – działa od 2016 roku, a jego mistrzem – instruktorem jest Paweł Warowny. Zespół swój repertuar czerpie od starszego pokolenia ze wsi Kawęczyn (pow. Rycki, woj. Lubelskie). Gromadzi pieśni związane z rokiem obrzędowym na wsi (kolędy, pieśni żniwne, wielkopostne, itp.). Dzięki wiedzy Pawła Warownego i świadectwom najstarszych mieszkańców Kawęczyna udało się odtworzyć stary strój regionalny. Zespół występował już na wielu imprezach plenerowych, a także na przeglądach, festiwalach i konkursach, odnosząc sukcesy. Skład zespołu: Justyna Łubianka, Alicja Łubianka, Julia Łubianka, Zuzanna Łubianka, Aleksandra Pieńkosz, Daria Pyrka, Beata Pyrka oraz Elżbieta Sadrzak.

Bilety: 20 zł, do nabycia na miejscu, przed koncertem.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; współfinansuje Miasto st. Warszawa

Share This