Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Kościół Pokamedulski na Bielanach
ul. Dewajtis 3, Warszawa
Kategoria

Data

kw. 22 2019

Czas

12:00 - 15:00

Koszt

Wstęp wolny

PONIEDZIAŁEK na Bielanach

Mazurkowy Poniedziałek na Bielanach

Jak co roku, w poniedziałek wielkanocny, zapraszamy w okolice kościoła Pokamedulskiego przy ul. Dewajtis 3, na otwartą imprezę organizowana przez Zarząd Dzielnicy Bielany i Fundacja Wszystkie Mazurki Świata.

Po mszy św., o godz. 12.00, przed kościołem zabrzmią mazurki, oberki i polki – do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania. Jak co roku, tańcom towarzyszyć będzie poczęstunek – będzie można skosztować mazurkowych wypieków przygotowanych przez ochotników z parafii.

Ok. godz. 13.00, w podziemiach kościoła, odbędzie się wspólne śpiewanie. Śpiew poprowadzi Warmińskie Towarzystwo Śpiewacze w składzie: Marek Szwajkowski, Robert Burdalski, Maciej Żurek. Zabrzmią pieśni Wielkanocne w wariantach roztoczańskich oraz podlaskie pieśni wołoczebne, towarzyszące niegdyś wielkanocnej kolędzie życzącej.

 “Jest kilka miejsc w Polsce, w których przetrwały ślady archaicznej kolędy wiosennej. Na Podlasiu ten ryt nosi nazwę Wołoczebnego i z dawien dawna był zajęciem męskim – parali się nim głównie kawalerowie. Wołoczebne jest kolędowaniem życzącym, ale w swej istocie odnosi się do przedchrześcijańskiego mitu o stworzeniu świata”.

Warmińskie Towarzystwo Śpiewacze – męska kompania zajmująca się praktykowaniem tradycyjnych śpiewów nabożnych dyktowanych rytmem roku liturgicznego. Działania Towarzystwa oparte są o stale prowadzone badania terenowe na Podlasiu, Roztoczu i w Radomskim. Znajomość ze śpiewakami tych regionów umożliwia uczestnikom kompanii poznawanie pieśni i kontekstów wykonawczych w drodze bezpośredniego przekazu.

Share This