ARCHIWUM

Festiwal wiosna 2023

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
Warszawa, 26 – 29 kwietnia 2023

Wiosenny festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2023 trwał od 26 do 29 kwietnia. Wypełniła go radosna zabawa, dla, starszych młodszych i dzieci, która przy okazji pozwalała odkrywać nowe obszary – poznawać dawną muzykę wiejską.

Młodzi uczniowie (w tym roku w wieku między 17 a 47 lat) pokazali swoje umiejętności podczas koncertu Stara Tradycja (26 kwietnia). Był to finał konkursu, w którym od 12 lat wyłaniani są najlepsi młodzi śpiewacy i najlepsze kapele. Najlepsi nie tylko technicznie, ale i pod względem dotarcia do korzeni, zrozumienia języka muzyki wybranego regionu.

W czwartek (27 kwietnia) na festiwalowej scenie zabrzmiała muzyka południowego Mazowsza/ północnej Małopolski. W koncercie „Muzyka od Szydłowca”, regionu gdzie jeszcze grają do tańca kapele z harmonią pedałową, skrzypcami i barabanem, usłyszeliśmy kapelę braci Adamczyków (niegdyś weselną) oraz ich uczniów, którzy stali się już partnerami mistrzów.

Koncert „Pogranicze bez granic” (28 kwietnia) wypełniła muzyka z kierunku północno-wschodniego – z Suwalszczyzny, z Grodzieńszczyzny i sąsiednich regionów Białorusi. Wystąpiły zespoły: Pogranicze z Szypliszk, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Koliśnija z Mińska i zespół Poniemnie, który śpiewał repertuar przywieziony z terenów dorzecza Niemna.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to raj dla amatorów tańca. Tańczono się po koncertach na potańcówkach w klubach festiwalowych, podczas warsztatów tańca i wreszcie podczas sobotniej, gorącej Noc Tańca. Chętnych do tańca są setki i ciągle ich przybywa. Podczas Nocy Tańca zagrały kapele z wielu regionów Polski a także z Austrii, Ukrainy (Hudaki Village Band, US Orchestra), Szwecji i Białorusi.

Barwną część festiwalu stanowi od lat Targowisko Instrumentów (sobota, 29 kwietnia). Od godz. 11 do 18 w Fortecy na ul. Zakroczymskiej 12 można było podziwiać dzieła blisko 120 wystawców, m.in. z Polski, Słowacji, Niemiec, Łotwy, Białorusi i Ukrainy – instrumenty tradycyjne, historyczne, rekonstruowane a także autorskie wynalazki. Były wśród nich cymbały, dudy, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, a także – klawesyny, szpinety, czelesta. Było czym się zachwycić.

Na najmłodszych przygotowano Małe Mazurki – zabawy, muzyka, opowieści, tym razem pod hasłem – „Zrób to sam”. Powstały wycinanki, papierowe kwiaty i film animowany. W Państwowym Muzeum Etnograficznym (27 kwietnia) i podczas Targowiska Instrumentów (29 kwietnia). W sobotę w Fortecy zagrały 3 liczne grupy muzykujących dzieci – Wesołe Mazurki z Pragi, Orkiestra Radości i Krajeczka. To najlepsze świadectwo wielopokoleniowej atrakcyjności muzyki tradycyjnej.

Miejsca festiwalu:
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe, ul. Podskarbińska 2
Terminal Kultury, ul. ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24
Forteca Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12
Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Patroni medialni: TVP Kultura, PR Dwójka i RCKL, radio RDC, MuzykaTradycyjna.pl
Partnerzy: Terminal Kultury Gocław, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Forteca Kręgliccy, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Wytwórnia Filmów Oświatowych
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, edycja wiosna 2023

Program festiwalu i warsztatów:

środa 26 kwietnia
sobota 29 kwietnia
11:00 - 18:00 TARGOWISKO Instrumentów
19:00 - 05:00 NOC TAŃCA
Nie odnaleziono wydarzeń!
Share This