ARCHIWUM

Festiwal Jesień 2019

Galeria festiwalu

Jesienna edycja festiwalu  Wszystkie Mazurki Świata 2019 odbyła się w dniach 22 – 23 listopada, 2019. Dwa festiwalowe dni wypełniły warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach, opowieści o wybitnych, nieżyjących już skrzypkach, tańce, do których zagrały najlepsze kapele – te doświadczone i te całkiem młode.
Miłośnikom muzyki tradycyjnej wspominanie towarzyszy na co dzień – świat dawnych wiejskich wesel i potańcówek należy już do przeszłości, wielu wspaniałych mistrzów nie ma już wśród nas. Z potrzeby opowiedzenia o wybitnych, nieżyjących skrzypkach, harmonistach, śpiewakach w 2015 roku zrodził się cykl koncertów pt. KANON TRZECH. Jego pomysłodawcą i prowadzącym jest Andrzej Bieńkowski, malarz i etnograf, od ponad 30. lat dokumentujący muzykę wiejską i jej wykonawców. Podczas koncertu 22 listopada 2019 Bieńkowski przypomniał sylwetki znakomitych skrzypków z rejonu sieradzkiego – Władysława Słomińskiego i Władysława Szymczaka, skrzypka z Mazowsza Płockiego Józefa Ciastka oraz skrzypka i śpiewaka z Suwalskiego – Franciszka Racisa. Podczas koncertu zobaczyliśmy fragmenty nagrań filmowych Andrzeja Bieńkowskiego ze wspominanymi muzykantami, a następnie wysłuchaliśmy muzyki z ich repertuaru w wykonaniu młodych kontynuatorów. Wystąpili: kapela Napięcie, kapela Niwińskich i kapela Mateusza Raszewskiego oraz zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej i Macieja Żurka.
Całą sobotę 23 listopada wypełniły warsztaty – tańca (kurpiowskiego, wielkopolskiego i rzeszowskiego), dla początkujących i dla doświadczonych tancerzy, śpiewu, gry na skrzypcach, na instrumentach dętych drewnianych i bębenku. Kulminacją festiwalu była Noc Tańca, podczas której do tańca zagrały najlepsze kapele z różnych regionów Polski. W ich wykonaniu mazurki, oberki, wiwaty, polki porywały do tańca. Każdy taniec poprzedzony był krótką instrukcją, tak, aby każdy obecny na sali mógł bez obaw do niego dołączyć.

Miejsca festiwalu to Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 i  Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (dawna Bibliotek Rolnicza) ul. Krakowskie Przedmieście 66

WYDARZENIE DOFINANSOWANO ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje Miasto st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego.

PARTNERZY: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Centrum Promocji Kultury Praga Południe.

Program festiwalu WMŚ, jesień 2019:

piątek 22 listopada
19:00 - 21:00 Koncert KANON TRZECH
22:00 - 01:00 Klub festiwalowy
sobota 23 listopada
wtorek 29 września
Nie odnaleziono wydarzeń!

Artyści, jesień 2019:

Share This