Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272, 03-849 Warszawa

Data

kw. 26 2023

Czas

15:00 - 18:00

Koszt

40/30 zł

TANIEC. Radomskie oberki

Prowadzi Piotr Zgorzelski, gra Paula Kinaszewska i Bartosz Woźniak.
Dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych.
Od uczestników wymagana jest umiejętność płynnego wirowania w parze w pierwszym kierunku (pod słońce), w zakresie rytmiki mazurkowej.
Sinfonia Varsovia, sala prób

UWAGA! Wejście na teren Sinfonii Varsovii możliwe jest tylko od ul. Kobielskiej lub ul. Terespolskiej. Od ulicy Grochowskiej nie ma wejścia!

Radomszczyzna słynie z szalonych oberków, tańczonych w parach nawet przez kilkanaście minut. Mimo, że można wyróżnić charakterystyczny dla całego regionu sposób tańczenia, to wśród najlepszych tancerzy widać pewne indywidualne cechy, naśladowane przez innych i wpływające na lokalną stylistykę. To swoista wizytówka mikroregionu, znak rozpoznawczy czy ktoś jest tutejszy czy obcy.

Podczas warsztatów na początku przypomnimy sobie tradycyjne kroki oberków oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie opanujemy sposób tańczenia, zwłaszcza wirowania, podpatrzone u kilku tancerzy-mistrzów. Nauczymy się stylu tańca od tak znamienitych tancerzy jak Józef Lipiński i Stanisław Kiełbasa z okolic Wieniawy, rodziny Zarasiów z Nieznamierowic czy Cieślaków z okolic Przystałowic Małych.
Prócz wirowania w parze, będziemy opanowywać umiejętności spontanicznego improwizowania i używania w tańcu różnych ozdobników m.in. przytupów, dzięki którym możliwe jest wyrażanie w tańcu swoich emocji.

Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

Piotr Zgorzelski – etnolog z wykształcenia, tancerz, muzyk, stypendysta MKiDN w dziedzinie tańca i animacji. Od blisko 30 lat prowadzi warsztaty polskich (i nie tylko) tańców tradycyjnych, zarówno w Polsce jak i na świecie. Współautor (wraz żoną Bogumiłą) internetowych lekcji tańca na kanale YouTube „Taniec Tradycyjny PL”, Akademii Tańca Tradycyjnego oraz Fundacji Czas Tradycji, w których realizuje projekty upowszechniające wiedzę o polskich i europejskich tańcach tradycyjnych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Dom Tańca (1994) i jego kilkuletni prezes. Współtworzył przez 10 lat jako basista i tancerz kapelę Janusz Prusinowski Kompania. We współpracy z IMiT współtworzył portal www.taniec.edu.pl.

Share This