Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 27 2023

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

30/20 zł

ŚPIEW – pieśni weselne i ballady

Prowadzi Maria Bienias, towarzyszy Magda Szpuda
Dla wszystkich chętnych
CPK, s. klubowa, p.-1

Czas warsztatu będzie świetną okazją do spotkania z wyjątkową artystką i gawędziarką, jaką jest Maria Bienias. Z pewnością podzieli się opowieściami o dawnych tradycjach a także nauczy pieśni ze swojego repertuaru, od obrzędowych, z różnych momentów wesela, po okazjonalne ballady.

Maria Bienias – ur. w 1943 roku w Woli Koryckiej Górnej w powiecie garwolińskim, jest doskonałą śpiewaczką oraz znawczynią lokalnej tradycji. Od mamy i babci słyszała opowieści, którymi teraz dzieli się, opowiadając jak dawniej funkcjonowało jej otoczenie. Ma w swoim repertuarze pieśni obrzędowe, liryczne, religijne a także pieśni śpiewane dawniej tylko przez mężczyzn – np. wielkanocne kolędy życzące. Jako jedna z ostatnich w okolicy prowadzi czuwanie przy zmarłym i wygłasza mowy pogrzebowe. Już jako trzynastolatką była zapraszana na wesela jako śpiewaczka. Jest laureatką wielu nagród – m.in. nagrody im. Oskara Kolberga.

Magda Szpuda – uczennica Marii Bienias od ponad 9 lat nagrywa, spisuje i śpiewa z chętnymi pieśni Pani Marii. Na co dzień księgowa w dużej firmie, a sercem w dawnych tradycjach wsi i w przyjaźni z naszą Mistrzynią.

Share This