Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 28 2023

Czas

12:30 - 14:30

Koszt

30/20 zł

ŚPIEW – pieśni liryczne z Mazowsza Leśnego

Prowadzi Maria Bienias i Magda Szpuda,
dla wszystkich chętnych
CPK, galeria, p. 1

Drugi dzień spotkania z wyjątkową artystką i mistrzynią tradycji, jaką jest Maria Bienias będzie poświęcony na naukę śpiewu pieśni lirycznych, miłosnych a także ballad.

Maria Bienias – ur. w 1943 roku w Woli Koryckiej Górnej w powiecie garwolińskim, jest doskonałą śpiewaczką oraz znawczynią lokalnej tradycji. Od mamy i babci słyszała opowieści, którymi teraz dzieli się, opowiadając jak dawniej funkcjonowało jej otoczenie. Ma w swoim repertuarze pieśni obrzędowe, liryczne, religijne a także pieśni śpiewane dawniej tylko przez mężczyzn – np. wielkanocne kolędy życzące. Jako jedna z ostatnich w okolicy prowadzi czuwanie przy zmarłym i wygłasza mowy pogrzebowe. Już jako trzynastolatką była zapraszana na wesela jako śpiewaczka. Jest laureatką wielu nagród – m.in. nagrody im. Oskara Kolberga.

Magda Szpuda – uczennica Marii Bienias od ponad 9 lat nagrywa, spisuje i śpiewa z chętnymi pieśni Pani Marii. Na co dzień księgowa w dużej firmie, a sercem w dawnych tradycjach wsi i w przyjaźni z naszą Mistrzynią.

Share This