Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 27 2023

Czas

12:30 - 14:30

Koszt

30/20 zł

SKRZYPCE i harmonia – melodie do oczepin

Prowadzą Maria Siwiec i Mateusz Kowalski
Dla średnio- i zaawansowanych, z własnym instrumentem
CPK, s. taneczna, p.-1

Dawniej, zgodnie z tradycją, oczepiny prowadziły kobiety, a muzykanci towarzyszyli i “odgrywali” śpiewane części. Był to moment na pokazanie kunsztu i zdolności muzykantów, zagrania melodii, które zmieniają się bardzo często, a które mogli słyszeć po raz pierwszy, Na warsztacie nauczymy się melodii wg tradycji z Gałek (radomskie) oraz będziemy trenować umiejętności płynnej zmiany melodii oczepinowych. Dowiemy się również jak reagować, gdy śpiewaczka rozpoczyna śpiewać melodię w tonacji niewygodnej dla instrumentalisty.

Mateusz Kowalski – śpiewak, skrzypek i akordeonista, uczeń Jana Gacy. Współtworzy zespoły: Tęgie Chłopy, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, Kompanię Adama Struga, Monodię Polską, Kapelę Macieja Filipczuka. Pracuje z dziećmi i młodzieżą, m.in. w ramach działań Stowarzyszenia „Tratwa” z Olsztyna i Stowarzyszenia Dom Tańca z Warszawy. Prowadzi warsztaty gry na instrumentach (Tabory Domu Tańca, Ambasada Muzyki Tradycyjnej, Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej, festiwal Wszystkie Mazurki Świata).

Maria Siwiec śpiewaczka z Gałek Rusinowskich, k/ Przysuchy, z niezwykłego muzycznie mikroregionu Kajoków. Od najmłodszych lat śpiewała – najpierw ze swoim ojcem i siostrami, potem jako druhna na oczepinach. Od 1980 roku występowała w zespole „Zakukała kukułeczka” z Gałek Rusinowskich. Później, w 2012 roku założyła zespół „Gołcunecki”.

Share This