Susidojki – Rodzinna Kapela Wasilewskich

utworzone przez | Kwi 25, 2018

Kapelę w latach 70 i 80 XX w. tworzyły dwie rodziny: Hodowańców i Łesyków, przesiedlone w 1947r. w ramach „Akcji Wisła” z Bukowca w Bieszczadach do Bobrownika k. Lidzbarka Warmińskiego. To tu, w nowym miejscu życia, za sprawą Hryhorija Łesyka i Dymitra Hodowańca, powstała kapela „Susidojki”, a muzyka z karpackiej ojcowizny rozbrzmiała ze zdwojoną siłą.

Pierwszy skład kapeli to – skrzypce prym i skrzypce wtór. Wkrótce dołączyły do niego śpiewające panie z obu rodzin. Wraz z dorastaniem dzieci rodzinna kapela poszerzała się o kolejnych- młodych członków, a z biegiem czasu o znajomych muzykantów- także przesiedlonych z Bieszczad. Wspólnie koncertowali na różnych scenach, uczestnicząc w festiwalach ukraińskich i polskich przez prawie dwie dekady.

W przestrzeni publicznej funkcjonowały dwie nazwy zespołu: pierwotna bojkowska – „Susidojki” i późniejsza „warmińska”- „Bobrowniczanie”. Kapela przestała istnieć z końcem lat 80. W swoim repertuarze zawarła w dużej mierze muzykę zapamiętaną ze stron rodzinnych: kołomyjki, poleczki, kozaki, walczyki. O unikatowości i wartości dorobku artystycznego zespołu „Susidojki” świadczyć może to, że kilka ich etnicznych, bojkowskich nagrań znalazło się na płycie p.t. „Połoniny pieśni Bojków i Łemków”- koncert w Filharmonii Krakowskiej w r.1986. Sześć utworów „Bobrowniczan” zamieszczono- jako jedyny istniejący przykład muzyki Bojków – na płycie Polskiego Radia w serii Muzyka Źródeł- vol. p.t. „Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce cz. I”. Nagrania kapeli ukazały się również w latach 70 na płycie Polskich Nagrań „Od poleczki do poleczki”.

Po latach muzyka zespołu „Susidojki” wróciła i rozbrzmiewa na nowo z inicjatywy członków rodziny Wasilewskich. Wraz ze starszym pokoleniem muzykantów d. kapeli „Susidojki” przygotowali oni koncert oparty na dawnym repertuarze bojkowskim, wzorując się na archiwalnych nagraniach zespołu oraz przywołując utwory nieznane, a wciąż żywo obecne w pamięci żyjących muzykantów wczesnego składu „Susidojek”. Ten kolejny w historii zespołu „mariaż rodzin” (teraz trzech) trwa od kilku lat. Wspólnie koncertują, grywają „do nogi”, a także uczą młode pokolenia melodii i pieśni regionu dawnej karpackiej Bojkowszczyzny.

Członkowie rodziny Wasilewskich to doświadczeni muzycy (współtworzący formacje: Transkapela, Nikifolk, Sielska Kapela Weselna, Kwartet Wiejski) od wielu lat zajmujący się wykonywaniem i poszukiwaniami w obrębie muzyki tradycyjnej różnych regionów Polski i Europy, w tym łuku Karpat. Są także twórcami i wykonawcami muzyki do spektakli teatralnych i filmów.

Muzykanci kapeli Susidojki w składzie:
Eugenia Przysłupska z d. Hodowaniec – śpiew
Danuta Hodowaniec z d. Łesyk – śpiew
Eugeniusz Hodowaniec – śpiew, kontrabas

Rodzinna Kapela Wasilewskich:
Ewa – skrzypce, śpiew
Iga – skrzypce, śpiew
Kaja – klarnet, śpiew
Robert – cymbały, flety pasterskie, bęben

Gościnnie:
Franciszek Pospieszalski – kontrabas

Font Resize
kontrast / contrast
Share This