Stanisław Stępniak

utworzone przez | Paź 24, 2018

Stanisław Stępniak, 1935 – 2003
Fenomenalny niewidomy muzyk, wirtuoza harmonii trzyrzędowej, akordeonu, przyśpiewek – legenda wiejskich wesel Radomszczyzny i niedościgniony wzór dla kolejnych pokoleń harmonistów i akordeonistów w regionie. Legenda, jak mawiano, Niewidomego Stasia jest wciąż żywa, jego styl i doskonała technika gry, unikalny repertuar stasiowych mazurów, oberków, polek i walców stanowią kanon xx-wiecznej muzyki centralnej Polski.
Pochodził z Radzic Małych, bogatej muzycznie wsi. Mieszkał potem w Paradyżu, Wieniawie, Radomiu. Na początku ogrywał chrzciny, pierwsze wesele odegrał w wieku 10 lat. Wybitnie uzdolniony stawiał na wirtuozerię gry. Z wiekiem sięgał po coraz to nowe instrumenty i nowy repertuar (też klasyczny, który cenił sobie najbardziej). Uważał, że zmarnował swój talent, bo nie uczył się w konserwatorium. W 1979 roku założył Kapelę Niewidomych (ze skrzypkiem Jerzym Łudczakiem). W 1980 roku przeszedł weryfikacje muzyczne, które pozwalały mu uczyć muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie, został też zatrudniony jako akompaniator na występach, dyskotekach.
Był laureatem „Baszty” – głównej nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 1990 i Nagrody im. Oskara Kolberga w 1999 roku.

Podczas koncertu Kanon Trzech wystąpi pięciu młodych muzyków, pochodzących z okolic Radomia, którzy pomimo niesprzyjających trendów wśród rówieśników i naporu muzyki Disco Polo, zafascynowali się starą muzyką swoich okolic, bacznie nasłuchując gry doświadczonych mistrzów a wśród nich Niewidomego Stasia, Jana i Piotra Gaców, braci Wyrwińskich. Dzięki temu, że podjęli trud nauki starego grania, znów na weselach i zabawach brzmią mazury i oberki, a granie na harmonii i akordeonie staje się ponownie „trendy”.
Młodzi muzycy aktywnie uczestniczą w działaniach Wiejskich Klubów Tańca, uczestniczą w projektach Radomskiej Szkoły Tradycji, sami poszukują starych melodii, dokumentują dziedzictwo muzyczne swoich rodzinnych stron, doskonalą fach muzykancki, świadomie kształtując własny styl muzyczny.
Wystąpią: Tomasz Stachura, Sylwester Gajda, Mateusz Pytkowski, Dawid Kozdrach, Kacper Ciaś.

Font Resize
kontrast / contrast
Share This