Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Kredytowa 1, Warszawa, Polska

Data

wrz 29 2020

Czas

16:00 - 19:00

Koszt

30/10 zł

Małe Mazurki w Muzeum dla Dzieci

Zaplątane, odplątane, uplecione!

W 2020 roku, w którym nawet dorosłym plączą się ich dorosłe sprawy, festiwal Wszystkie Mazurki Świata przygotował dla dzieci spotkanie z tkaniem, pleceniem, zaplątywaniem i odplątywaniem. Głównym wydarzeniem tegorocznych Małych Mazurków będzie spektakl pt. „Opowieści z przędzy i słów”, który przedstawi Agnieszka Jackowiak – prządka i tkaczka oraz Aneta Cruz Kąciak – opowiadaczka historii. Poprzedzą go dwa zajęcia: warsztat tkania i plecenia oraz warsztat tworzenia sznurkowych figur wg. tradycji z różnych stron świata.

Spektakl i warsztaty przeznaczone są dla dzieci od lat 7 i ich rodziców.

Program:
16:00 – 16:50 – Warsztat tkania i plecenia, Agnieszki Jackowiak i Agnieszki Aysen Kaim
17:00 –17:50 – Warsztat „Sznurkowe opowieści” Agnieszki Kontny
18:00 – 19:00 Spektakl “Opowieści z przędzy i słów” (sala kinowa). Wykonawcy: Agnieszka Jackowiak i Agnieszka Aysen Kaim

Spektakl „Opowieści z przędzy i słów”
Gdzieś niedaleko wirującego wrzeciona, obok stukającego miarowo kołowrotka, gdzieś pomiędzy kolorowymi nićmi osnutymi na krosnach, właśnie gdzieś tam czekają opowieści. Niektóre plączą się tu od dawna, inne przybyły z miejsc bardzo odległych i pojawiły się u nas przed chwilą.
To opowieści pachnące jak len, miękkie jak wełna i kolorowe jak łąka. To historie, które można uprząść, utkać, ubarwić i usłyszeć. Od pierwszej do ostatniej nici.
Wspólnym wątkiem tych opowieści jest nić: symboliczna – łącząca przeszłość z teraźniejszością i odległe od siebie kultury i tradycje, oraz rzeczywista – lniana, wełniana, przędziona na wrzecionie i kołowrotku, z której tkane są meksykańskie bluzki „huipiles”, ormiańskie dywany i baśniowe tkaniny, które mają magiczną moc.
Spektakl opowieści przygotowały z przędzy i słów: Agnieszka Jackowiak, prządka i tkaczka oraz Aneta Cruz-Kąciak, opowiadaczka historii.

Agnieszka Jackowiak – kulturoznawczyni, rękodzielniczka. Zajmuje się pracą edukacyjno-artystyczną w obszarze rękodzieła tradycyjnego i włókiennictwa ludowego oraz wyrobem produktów tkackich i filcowych. W swojej pracy wykorzystuje naturalne surowce i nawiązuje do dawnych technik włókienniczych: tkania, przędzenia, filcowania. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. Prowadzi Sklep – Pracownię Hobby-Wełna, organizuje wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia.

Warsztat pt. „Zaplątane opowieści”
Prowadzi lalkarka i opowiadaczka Agnieszka Kontny oraz muzykantki Katarzyna Szurman i Katarzyna Żytomirska z Teatrzyku Raz Dwa Trzyk.

Czy znacie zabawę sznurkową zwaną Kocią kołyską? Jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularna. Dzieci w parach potrafiły przekładać sznurki z rąk do rąk urzeczone powstającymi na ich oczach różnorodnymi figurami. Każda z nich miała swoją nazwę, swoją historię i następowały po sobie w określonej sekwencji. Opowieści sznurkowe są znane w wielu kulturach i stanowią jedną z odmian przekazu ustnego. Na oczach słuchaczy opowieść wije się, zaplata i rozplata. Umysł i wrażliwość słuchacza poddane są niezwykłej grze wyobraźni – słowa, gesty, kształty przenikają się i po chwili ulatniają. Przy pomocy jednej prostej pętli kreowany jest bogaty świat opowieści..
Zapraszamy do wspólnej przygody w krainie wyczarowanej ze sznurków! Razem zaplączemy wesołą opowieść o ……, to się jeszcze okaże.

Agnieszka będzie zaplatać i snuć sznurkowe opowieści a Kasie wzbogacą spotkanie w dźwięki wygrywane na tradycyjnych instrumentach: harmonii, bębenku obręczowym, glinianych ptaszkach, piszczałkach, klepakach i dzwonkach. Zaprosimy Was nie tylko do zaplatania tradycyjnych figur sznurkowych ale również do tworzenia własnych. Wystarczy jedna sznurkowa pętla i głowa pełna pomysłów. Oczywiście, jak to na Mazurkach, będziemy też śpiewać, tupać i klaskać.

CENY BILETÓW w MUZEUM DLA DZIECI :
Spektakl:
30 zł dziecko, 20 zł dorosły, kolejne dziecko 10 zł, do lat 4 wstęp wolny (płaci tylko opiekun)

Spektakl + wybrany warsztat:
30 zł dziecko, 20 zł dorosły
10% zniżki z Kartą Dużej Rodziny i Kartą Warszawiaka

Zakup biletów i rezerwacje przez kontakt telefoniczny 22 696 53 80, bądź mailowy: rezerwacje@ethnomuseum.pl

 

Share This