Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl
Terminal Kultury Gocław

Lokalizacja

Terminal Kultury Gocław
Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24, 03-984 Warszawa
Kategoria

Data

kw. 18 2024

Czas

19:00 - 21:00

Koszt

Wstęp wolny

KONCERT Chłopi. Wesele Boryny

Widowisko muzyczne

wykonawcy:

Kapela Jana Szymańskiego (Albinów),
Sławomir Czekalski (Wola Popowa),
Kożuch (Łódź),
Napięcie (Warszawa/Łódź),
Diabubu (Łódź)
Bogusława Drzewiecka (Drzewce),
Joanna Skowrońska (Ozorków),
Joanna Gancarczyk (Ozorków),
Róża Martyna Grabowska (Łódź)

„Jak mogła brzmieć muzyka łowickiej wsi w czasach opisanych przez Władysława Reymonta w powieści ‘Chłopi’ ? Wykorzystując naszą wiedzę, doświadczenie i nagrania archiwalne, postanowiliśmy odtworzyć fragmenty wesela Boryny i zilustrować reymontowską narrację. Czy przełożona na współczesny język, wierna dawnym brzmieniom muzyka może zainteresować dzisiejszych słuchaczy?” – tak brzmi wstęp do płyty wydanej niedawno przez fundację Muzyka Zakorzeniona, zatytułowanej “Chłopi – Wesele Boryny”.
Czwartkowy koncert zapożyczył swój tytuł od tytułu w/w płyty. Jednak będzie czymś więcej niż wykonaniem na żywo utworów z albumu. Zapraszamy widzów do bycia gośćmi pary młodej na wiejskim obrzędzie weselnym!

Będzie to teatralizowane widowisko prezentujące tradycyjną muzykę i obrzędy weselne z regionu łowickiego, potencjalnie z okolic Lipiec Reymontowskich. Goście będą mogli towarzyszyć parze młodej – od momentu stresujących przygotowań panny młodej, wybrzmienia pieśni towarzyszących rozplecinom i zakładaniu odświętnej sukni, przez hulaszcze zabawy taneczne, po obrzędy oczepinowe.
Zespoły i artyści, którzy wystąpią w wydarzeniu to wiejscy mistrzowie z regionu łowickiego: Sławomir Czekalski z uczniem Jeremim Kowalskim, Jan Szymański i Bogusława Drzewiecka oraz cała plejada młodych kontynuatorów ich muzyki, od dawna ją zgłębiających, tych samych, którzy wystąpili w nagraniach płyty fundacji Muzyka Zakorzeniona. To kapela Kożuch, kapela Napięcie, Diabubu, Róża Grabowska i Joanna Skowrońska.

Kurator Koncertu: Patryk Petersson

Na koncert wstęp wolny.

Koncert współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027

Share This