Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Kredytowa 1, Warszawa, Polska

Data

kw. 19 2024

Czas

15:30 - 17:30

Koszt

30/20 zł

TAŃCE polskie – tańce po kole

Tańce polskie – tańce po kole
Prowadzenie Piotr Zgorzelski i Bogumiła Zgorzelska
Grają Katarzyna Zedel (skrzypce) i Katarzyna Rosik (bębenek)

Dla osób średnio- i zaawansowanych – wymagana będzie umiejętność płynnego wirowania w parze w pierwszym kierunku (pod słońce), w zakresie rytmiki mazurkowej i polkowej.

Podczas warsztatów przypomnimy sobie tradycyjne kroki oberków oraz wiejski styl tańca. Następnie opanujemy style wykonawcze i sposób tańczenia bazujące na tańcach z centralnej Polski (Kurpie, Kielecczyzny, Radomszczyzny, Łowickiego), podpatrzony od wiejskich tancerzy dzięki dostępnym archiwalnym materiałom video.

Celem warsztatów będzie nauka płynnego tańczenia DO RYTMU MUZYKI, a także tańczenia TAK JAK TAŃCZONO DAWNIEJ (w pierwszej połowie XX wieku i wcześniej) CZYLI PO KOLE – ze słońcem i pod słońce, używając charakterystycznych dla oberka ozdobników m.in. obrotów partnerki i przytupów, przyklęków, hołubców.

Prócz wirowania w parze, wirowanie po kole oraz używania ozdobników ważnym elementem naszej nauki będzie opanowanie umiejętności spontanicznej zabawy, dzięki której możliwe było i jest indywidualne wyrażanie w tańcu swoich emocji.

Opanowanie tych elementów pozwoli cieszyć się tańcem na coraz liczniejszych tradycyjnych potańcówkach, organizowanych zarówno w mieście jak i na wsi, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

Share This