Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 18 2024

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

30/20 zł

SKRZYPCE i HARMONIA – melodie łowickie

Skrzypce i harmonia – melodie łowickie z Janem Szymańskim
Prowadzenie Jan Szymański i Jeremi Kowalski
Dla średniozaawansowanych
Wymagany własny instrument oraz umiejętność przyswojenia melodii ze słuchu i powtórzenia na instrumencie

Zapraszamy na muzyczne spotkanie z jednym z ostatnich skrzypków starszego pokolenia z regionu łowickiego i doświadczonego muzykanta weselnego. Warsztaty będą przede wszystkim czasem nauki melodii z jego repertuaru – kujonów czy oberków łowickich na skrzypcach jak również harmonii trzyrzędowej lub akordeonie, pod okiem ucznia i obecnego członka kapeli Jana Szymańskiego – Jeremiego Kowalskiego.

Jan Szymański (ur. 1948 r.) – ostatni mistrz skrzypiec w regionie łowickim. Wieloletni członek zespołu “Lipce Reymontowskie” oraz wielu innych, nie istniejących już. Wraz ze zmieniającą się modą by grać na zabawach/weselach nauczył się grać na klarnecie i saksofonie, regularnie również praktykuje barabanienie na uroczystościach kościelnych w swojej parafii w Domaniewicach. W roku 2023 uhonorowany Nagrodą Oskara Kolberga za kultywowanie tradycji muzycznych ziemi Łowickiej. Laureat Baszty (56. OFKiŚL) i wielu innych nagród.

Jeremi Kowalski (ur. 2001 r.) – harmonista, uczeń Sławomira Czekalskiego oraz Jana Szymańskiego.. Członek RZPiT “Boczki CHełmońskie”, były członek ZPiT “Koderki” oraz “Blichowiacy”. Zdobywca wielu nagród na przeglądach kapel w Polsce, m. in. laureat konkursu Stara Tradycja na festiwalu Wszystkie mazurki Świata 2020 r, drugie miejsce na 56 OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym, pierwsze miejsce na przeglądzie w Sieradzu 2021.

Share This