Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

lis 24 2018

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

10 zł

Skrzypce dla początkujących

Prowadzenie Katarzyna Zedel i Katarzyna Rosik.
Nauka “od zera”. Należy mieć własny instrument.

Nie obowiązują zapisy.

Katarzyna Zedel
Muzykantka (gra na skrzypcach, bębnie, harmonii i suce biłgorajskiej), śpiewaczka, etnomuzykolożka, twórczyni i znawczyni instrumentów ludowych. Pochodzi z Kępna (woj. wielkopolskie), obecnie mieszka w okolicach Szydłowca. Należy do najmłodszego pokolenia praktykującego muzykę tradycyjną.

Uczennica wiejskich wiejskich skrzypków z regionu radomskiego (Jan Gaca) i lubelskiego (Stanisław Głaz, Leon Krzos). Nabyte u nich umiejętności doskonali w praktyce, od wielu lat towarzysząc na skrzypcach doskonałym radomskim harmonistom – Janowi Foktowi, Wiesławie Gromadzkiej, Czesławowi Adamczykowi. Przygrywa też na bębnie Piotrowi Sikorze, skrzypkowi i ludowemu lutnikowi z Kuźnicy pod Przysuchą. Ostatnio występuje też z młodym harmonistą pedałowym Kacprem Ciasiem, uczniem skrzypka Jana Adamczyka. Współtworzyła też własne kapele i projekty muzyczne – była liderką zespołów Zdrowie Pięknych Pań i Katarzynki, obecnie wraz z Katarzyną Rosik i Martą Domachowską gra w trzyosobowym składzie pod nazwą Sekund Hand.

Katarzyna Zedel jest nie tylko muzykantką, lecz również znawczynią ludowych instrumentów (od 2012 r. pracuje w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu). Terminowała u Zbigniewa Butryna z Janowa Lubelskiego oraz Piotra Sikory z Kuźnicy – wiejskiego twórcy instrumentów, wykonującego bębenki, basy i skrzypce. Była członkinią założonej przez Butryna nieformalnej Szkoły Suki Biłgorajskiej. W 2010 r. wspólnie z nim podjęła się rekonstrukcji tego instrumentu na podstawie akwareli Wojciecha Gersona z 1895 r. Oprócz tego wykonali też kopię mazanek na podstawie eksponatu z Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.
(za: Kanon Stu / Muzyka Odnaleziona)

Share This