Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa, Polska

Data

cze 16 2021

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

20/15 zł

Skrzypce – podstawy muzyki tradycyjnej

Liczba miejsc ograniczona. Zapisać się można kupując bilet tu:
Skrzypce – podstawy muzyki tradycyjnej

Obowiązkowo: OŚWIADCZENIA COVID

Prowadzi Katarzyna Zedel

Dla początkujących, z własnym instrumentem

Dewizą warsztatów niech będzie słynne powiedzenie Jana Gacy, wspaniałego mistrza i nauczyciela muzyki skrzypcowej z Radomszczyzny, “trzeba brać i grać”. Do udziału zapraszamy osoby posiadające własny instrument, które rozpoczynają naukę gry i chcą poznać podstawy muzyki tradycyjnej. Uczestnicy będą wykonywać proste ćwiczenia i “palcówki”, które nie tylko pozwalają na ułożenie dłoni i palców na gryfie, ale które są także “figurami” używanymi jako ozdobniki przez wiejskich mistrzów. Będą uczyć się kilku prostych melodii zabaw i tańców, które często grane są na potańcówkach, gdyż granie do tańca daje wiele radości i jest również najlepszym czasem na wprawianie się w praktyce i graniu z zachowaniem rytmu.

Katarzyna Zedel – ur. w 1980 roku w Kępnie, mieszkanka niegdyś Wrocławia, obecnie okolic Szydłowca; pedagog, pasjonatka chorału gregoriańskiego i muzyki tradycyjnej, muzykantka i tancerka, członkini Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, uczennica wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta, Jana Adamczyka i Wiesławy Gromadzkiej i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa i Zbigniewa Butryna, uczennica Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy, twórcy bębenków, basów, skrzypiec, smyczków, futerałów. Od X 2012 do I 2021 pracowała jako specjalista ds. zbiorów w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Współpracuje z Forum Muzyki Tradycyjnej i Warsztatami Kultury w Lublinie, gdzie regularnie z Martą Burdalską współprowadzi zajęcia dla dzieci podczas Jarmarku Jagiellońskiego.
Grywa do tańca na skrzypcach lub bębenku współtworząc kapele z wiejskimi mistrzami oraz z rówieśnikami (obecnie z Katarzyną Rosik i Martą Domachowską), zajmuje się również edukacją muzyki tradycyjnej dzieci i młodzieży.

Share This