Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 18 2024

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

30/20 zł

BĘBENEK obręczowy – dynamika!

Prowadzi Katarzyna Rosik, gra Katarzyna Zedel
dla średniozaawansowanych, wymagany własny instrument

Podczas warsztatów pochylimy się nad zagadnieniem brzmienia oraz dynamiki melodii tanecznych granych i lubianych niegdyś na wsiach Radomszczyzny, nie tylko oberków. Gdzie warto przybić, gdzie odpuścić, gdzie przesunąć, gdzie zagęścić, gdzie zrobić pauzę? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w nagraniach archiwalnych – przyjrzymy się sposobom ogrywania utworów trój- i dwumiarowych oraz ozdobnikom stosowanym przez mistrzów gry na bębenku i barabanie. Poza poznawaniem schematów “przyśtuków” i kształceniu techniki gry, spróbujemy odgadnąć charakter czy też temperament różnych utworów-tańców.
Żeby czynnie uczestniczyć w warsztatach należy posiadać umiejętność posługiwania się bębenkiem i pałką oraz znajdywania się rytmicznie w melodii.

Katarzyna Rosik – od 2008 r. zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą miała okazję poznawać przez spotkania z jej twórcami, przez badania terenowe i aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych. W 2016 roku realizowała projekt badawczo-popularyzacyjny „Bębnisto, chodźcie też” skupiony na poznawaniu i przekazywaniu wiedzy na temat kontekstów kulturowych i stylów gry na bębenku jednostronnym. Wiele zawdzięcza spotkaniom między innymi ze Stefanem Gacą, Józefem Lipińskim, Józefem Tarnowskim i Janem Foktem Młodszym.

Share This