Mazowsze Północne

opublikowano:

5

paź, 2021

Od 4 do 9 października w Mławie trwa Festiwal Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana, powołany z inicjatywy Kai i Janusza Prusinowskich. Będzie doskonałą  okazją, by poznać dawne melodie, pieśni i tańce z okolic Mławy.
Festiwal i przygotowania do niego mają rozpocząć proces „przywracania pamięci” o kulturze tradycyjnej regionu uważanego do tej pory za „białą plamę”.
W programie festiwalu znajdują się warsztaty taneczne, muzyczne, rękodzielnicze oraz koncerty w szkołach powiatu mławskiego i Miejskim Domu Kultury w Mławie. Będzie można nauczyć się m.in. tańca kontro, poznać historię zespołu, który nosił taką samą nazwę i działał przy domu kultury w Mławie, wykonać kolorowe pająki, wsłuchać się w dźwięki zapomnianych instrumentów i potańczyć do melodii, które jeszcze niedawno rozbrzmiewały na wiejskich zabawach i weselach w okolicach Mławy.
Na finał festiwalu zaplanowana jest zabawa w starym stylu przy muzyce na żywo z zespołem Janusz Prusinowski Kompania i zaproszonymi gośćmi.
W ten sposób twórcy festiwalu chcą zainicjować odrodzenie wspólnych, międzypokoleniowych spotkań przy muzyce.
Nadal poszukiwane są osoby, które pamiętają, jak wyglądało i brzmiało Mazowsze Północne i okolice Mławy kilkadziesiąt lat temu. Ich opowieści i wspomnienia mają ogromną wartość. Projekt stawia sobie także za cel udokumentowanie ostatnich żyjących depozytariuszy tradycji i podjęcie próby rekonstrukcji lokalnego repertuaru pieśni, melodii i tańców. Efekty badań terenowych i kwerendy w archiwach będą dostępne na specjalnie dedykowanej stronie internetowej, a póki co publikowane są na Facebooku (https://www.facebook.com/MazowszePnZiemiaNieznana) .

Ważny element projektu to zainicjowanie działań z dziećmi i młodzieżą – warsztaty w szkołach mają wzbudzić ich zaangażowanie w poszukiwania własnej historii oraz skłonić do rozmowy o tradycji z rodzicami i dziadkami.
Autorzy festiwalu proponują nowy format wydarzenia kulturalnego nastawiony nie tylko na uczestnictwo, ale także współtworzenie tradycji. Miejmy nadzieję, że warsztaty, spotkania i koncerty zainspirują mieszkańców Mławy do odkrywania swojej lokalnej tożsamości i dołączania do wspólnego muzykowania!

PROGRAM
9 października 2021

10.00 do 11.30
Tańce spod Mławy
Warsztaty taneczne dla dzieci od lat 7

12.00 do 14.30
Tańce spod Mławy
Warsztaty taneczne dla dorosłych

Miejsce: MDK, ul. Stary Rynek 13

13.00 do 15.30
Domowe ozdoby sprzed wieków.
Pająki „kryształkowe”, pająki szczęścia.

Zajęcia dla rodzin,
Prowadzenie: Kaja Prusinowska
Realizowane wspólnie z gospodyniami z Mławy i Otoczni

Miejsce: Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej,
ul.3 Maja 5

18.30
KONCERT
Muzyka Mazowsza Północnego
Janusz Prusinowski Kompania i Goście

20.00
Zabawa taneczna

Miejsce: MDK, ul. Stary Rynek 13

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021

Patronat honorowy
Burmistrz Miasta Mława
Powiat Mławski

Partnerzy
Miejski Dom Kultury w Mławie
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie

Patronat medialny
TVP Kultura 2
Radio 7
Tygodnik Ciechanowski
Codziennik Mławski
Nasz@ Mława

Partnerzy medialni
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Polskie Radio Dwójka

Regulamin

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata. Obowiązuje wszystkich uczestników festiwalu! /…/

Zmiany, zmiany!

Na szczęście na lepsze! Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, na koncert “Chłopi. Wesele Boryny” oraz na “Targowisko Instrumentów” wchodzimy BEZPŁATNIE!

Program WARSZTATÓW

Wiemy już kto, kiedy i czego będzie uczył na festiwalu! Można sprawdzić cały plan TUTAJ ! Bilety, będące zarazem rezerwacja miejsca, do kupienia już wkrótce!

Share This