Mazowsze Północne

opublikowano:

5

paź, 2021

Od 4 do 9 października w Mławie trwa Festiwal Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana, powołany z inicjatywy Kai i Janusza Prusinowskich. Będzie doskonałą  okazją, by poznać dawne melodie, pieśni i tańce z okolic Mławy.
Festiwal i przygotowania do niego mają rozpocząć proces „przywracania pamięci” o kulturze tradycyjnej regionu uważanego do tej pory za „białą plamę”.
W programie festiwalu znajdują się warsztaty taneczne, muzyczne, rękodzielnicze oraz koncerty w szkołach powiatu mławskiego i Miejskim Domu Kultury w Mławie. Będzie można nauczyć się m.in. tańca kontro, poznać historię zespołu, który nosił taką samą nazwę i działał przy domu kultury w Mławie, wykonać kolorowe pająki, wsłuchać się w dźwięki zapomnianych instrumentów i potańczyć do melodii, które jeszcze niedawno rozbrzmiewały na wiejskich zabawach i weselach w okolicach Mławy.
Na finał festiwalu zaplanowana jest zabawa w starym stylu przy muzyce na żywo z zespołem Janusz Prusinowski Kompania i zaproszonymi gośćmi.
W ten sposób twórcy festiwalu chcą zainicjować odrodzenie wspólnych, międzypokoleniowych spotkań przy muzyce.
Nadal poszukiwane są osoby, które pamiętają, jak wyglądało i brzmiało Mazowsze Północne i okolice Mławy kilkadziesiąt lat temu. Ich opowieści i wspomnienia mają ogromną wartość. Projekt stawia sobie także za cel udokumentowanie ostatnich żyjących depozytariuszy tradycji i podjęcie próby rekonstrukcji lokalnego repertuaru pieśni, melodii i tańców. Efekty badań terenowych i kwerendy w archiwach będą dostępne na specjalnie dedykowanej stronie internetowej, a póki co publikowane są na Facebooku (https://www.facebook.com/MazowszePnZiemiaNieznana) .

Ważny element projektu to zainicjowanie działań z dziećmi i młodzieżą – warsztaty w szkołach mają wzbudzić ich zaangażowanie w poszukiwania własnej historii oraz skłonić do rozmowy o tradycji z rodzicami i dziadkami.
Autorzy festiwalu proponują nowy format wydarzenia kulturalnego nastawiony nie tylko na uczestnictwo, ale także współtworzenie tradycji. Miejmy nadzieję, że warsztaty, spotkania i koncerty zainspirują mieszkańców Mławy do odkrywania swojej lokalnej tożsamości i dołączania do wspólnego muzykowania!

PROGRAM
9 października 2021

10.00 do 11.30
Tańce spod Mławy
Warsztaty taneczne dla dzieci od lat 7

12.00 do 14.30
Tańce spod Mławy
Warsztaty taneczne dla dorosłych

Miejsce: MDK, ul. Stary Rynek 13

13.00 do 15.30
Domowe ozdoby sprzed wieków.
Pająki „kryształkowe”, pająki szczęścia.

Zajęcia dla rodzin,
Prowadzenie: Kaja Prusinowska
Realizowane wspólnie z gospodyniami z Mławy i Otoczni

Miejsce: Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej,
ul.3 Maja 5

18.30
KONCERT
Muzyka Mazowsza Północnego
Janusz Prusinowski Kompania i Goście

20.00
Zabawa taneczna

Miejsce: MDK, ul. Stary Rynek 13

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021

Patronat honorowy
Burmistrz Miasta Mława
Powiat Mławski

Partnerzy
Miejski Dom Kultury w Mławie
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie

Patronat medialny
TVP Kultura 2
Radio 7
Tygodnik Ciechanowski
Codziennik Mławski
Nasz@ Mława

Partnerzy medialni
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Polskie Radio Dwójka

Specjalne potrzeby

Festiwal zapewnienia dostępność osobom ze specjalnymi potrzebami, Kontakt

Program festiwalu

Mamy już na stronie PROGRAM wydarzeń festiwalowych. Wkrótce ogłosimy plan warsztatów. Prosimy o jeszcze trochę cierpliwości!

Regulamin

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata. Obowiązuje wszystkich uczestników festiwalu! /…/

Stara Tradycja – laureaci

Znamy już laureatów konkursu Stara Tradycja! Spośród 40 zgłoszonych kandydatów, jury wyłoniło 10 laureatów – 5 solistów i 5 kapel /… /

Wolontariat

Chcesz poznać Festiwal Wszystkie Mazurki Świata od drugiej strony i zdobyć doświadczenie w organizacji wydarzenia kulturalnego?
Zostań wolontariuszem wiosennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2023 i twórz z nami wielkie święto muzyki tradycyjnej! /…/

Share This