Mazowsze Północne

opublikowano:

5

paź, 2021

Od 4 do 9 października w Mławie trwa Festiwal Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana, powołany z inicjatywy Kai i Janusza Prusinowskich. Będzie doskonałą  okazją, by poznać dawne melodie, pieśni i tańce z okolic Mławy.
Festiwal i przygotowania do niego mają rozpocząć proces „przywracania pamięci” o kulturze tradycyjnej regionu uważanego do tej pory za „białą plamę”.
W programie festiwalu znajdują się warsztaty taneczne, muzyczne, rękodzielnicze oraz koncerty w szkołach powiatu mławskiego i Miejskim Domu Kultury w Mławie. Będzie można nauczyć się m.in. tańca kontro, poznać historię zespołu, który nosił taką samą nazwę i działał przy domu kultury w Mławie, wykonać kolorowe pająki, wsłuchać się w dźwięki zapomnianych instrumentów i potańczyć do melodii, które jeszcze niedawno rozbrzmiewały na wiejskich zabawach i weselach w okolicach Mławy.
Na finał festiwalu zaplanowana jest zabawa w starym stylu przy muzyce na żywo z zespołem Janusz Prusinowski Kompania i zaproszonymi gośćmi.
W ten sposób twórcy festiwalu chcą zainicjować odrodzenie wspólnych, międzypokoleniowych spotkań przy muzyce.
Nadal poszukiwane są osoby, które pamiętają, jak wyglądało i brzmiało Mazowsze Północne i okolice Mławy kilkadziesiąt lat temu. Ich opowieści i wspomnienia mają ogromną wartość. Projekt stawia sobie także za cel udokumentowanie ostatnich żyjących depozytariuszy tradycji i podjęcie próby rekonstrukcji lokalnego repertuaru pieśni, melodii i tańców. Efekty badań terenowych i kwerendy w archiwach będą dostępne na specjalnie dedykowanej stronie internetowej, a póki co publikowane są na Facebooku (https://www.facebook.com/MazowszePnZiemiaNieznana) .

Ważny element projektu to zainicjowanie działań z dziećmi i młodzieżą – warsztaty w szkołach mają wzbudzić ich zaangażowanie w poszukiwania własnej historii oraz skłonić do rozmowy o tradycji z rodzicami i dziadkami.
Autorzy festiwalu proponują nowy format wydarzenia kulturalnego nastawiony nie tylko na uczestnictwo, ale także współtworzenie tradycji. Miejmy nadzieję, że warsztaty, spotkania i koncerty zainspirują mieszkańców Mławy do odkrywania swojej lokalnej tożsamości i dołączania do wspólnego muzykowania!

PROGRAM
9 października 2021

10.00 do 11.30
Tańce spod Mławy
Warsztaty taneczne dla dzieci od lat 7

12.00 do 14.30
Tańce spod Mławy
Warsztaty taneczne dla dorosłych

Miejsce: MDK, ul. Stary Rynek 13

13.00 do 15.30
Domowe ozdoby sprzed wieków.
Pająki „kryształkowe”, pająki szczęścia.

Zajęcia dla rodzin,
Prowadzenie: Kaja Prusinowska
Realizowane wspólnie z gospodyniami z Mławy i Otoczni

Miejsce: Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej,
ul.3 Maja 5

18.30
KONCERT
Muzyka Mazowsza Północnego
Janusz Prusinowski Kompania i Goście

20.00
Zabawa taneczna

Miejsce: MDK, ul. Stary Rynek 13

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021

Patronat honorowy
Burmistrz Miasta Mława
Powiat Mławski

Partnerzy
Miejski Dom Kultury w Mławie
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie

Patronat medialny
TVP Kultura 2
Radio 7
Tygodnik Ciechanowski
Codziennik Mławski
Nasz@ Mława

Partnerzy medialni
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Polskie Radio Dwójka

Małe Mazurki 2021

„Wędrujemy na kraj świata”, 16 października 2021. Małe Mazurki to cykliczny festiwal rodzinny, organizowany przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata we współpracy z Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym. W 2021, kiedy podróżowanie po dalekim świecie jest utrudnione przez pandemię, chcemy wybrać się w szczególną podróż /…/

Dziękujemy!

Mimo różnorakich ograniczeń udało się zrealizować fantastyczny Festiwal! Wielkie podziękowania dla najwspanialszej na świecie Publiczności oraz dla najlepszej Ekipy, która go wyprodukowała! Do festiwalowych przeżyć możecie zawsze powrócić na KANALE YT /…/

Streaming

Zapraszamy do oglądania transmisji festiwalowych koncertów na naszym kanale YT oraz na Facebooku. https://www.youtube.com/user/festivalmazurki. Transmitujemy 4 koncerty, fragmenty Targowiska oraz pierwszą część nocy tańca.

Bilety na koncerty

Są już w sprzedaży bilety na koncerty, kluby festiwalowe, Noc Tańca i Targowisko Instrumentów /…./

Laureaci

Ogłaszamy wyniki Konkursu Stara Tradycja 2021! /…/

Wolontariusze

Zapraszamy chętnych do wolontariatu podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2021. Od 10 lat razem z Wami, wolontariuszami tworzymy co roku największe święto muzyki tradycyjnej! /…/

Font Resize
kontrast / contrast
Share This