Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Bemowskie Centrum Kultury
ul. Górczewska 201, Warszawa, Polska

Data

lis 28 2020

Czas

12:00 - 13:30

Koszt

Wstęp wolny

WARSZTAT – Skrzypce, melodie od Kazimierza Mety

Prowadzenie: Maciej Filipczuk
Zapraszam na warsztaty, w czasie których podzielę się kilkoma melodiami nauczonymi od mojego mistrza Kazimierza Mety z Gliny. Te proste z pozoru melodie mazurkowe, złożone najczęściej z dwu fraz powtarzanych w różnych wariantach, dają ogromne pole do własnej inwencji, tzw. ogrywania. Na tym właśnie chciałbym skupić uwagę, jak z prostej, repetytywnej formuły mazurka zbudować własną, oryginalną wypowiedź.

Maciej Filipczuk – skrzypek, samouk, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety z Gliny na Mazowszu południowym. Od 1992 prowadzi działalność artystyczną oraz indywidualne poszukiwania twórcze w obszarze muzyki tradycyjnej, sztuki ludowej, oraz rzemiosła. Kompozytor i wykonawca muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Uczestniczy w przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń zarówno jako uczeń wiejskich mistrzów, jak i przekazując wiedzę młodszym kolegom podczas prowadzonych przez siebie warsztatów. Twórca i współtwórca wielu projektów artystycznych, animacyjnych i społecznych takich jak: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, Dom Tańca Poznań, Przodki, Maciej Filipczuk i goście weselni, Radical Polish Ansambl, Lautari, Tęgie Chłopy, Boygn Trio, Niewte, Regionalna Grupa Barw, Nomad Service. Współpracował m.in. z Zygmuntem Krauze, Andrzejem Bauerem, Cezarym Duchnowskim, Sławomirem Kupczakiem, Agnieszką Stulgińską, Shlomo Barem, Kobym Israelite, Matthiasem Loibnerem, Francois Lazarevitchem. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów: „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”.

Warsztaty będą dostępne wyłącznie online. Będą transmitowane, nie interaktywne. Nie obowiązują zapisy.
Będą dostępne na fanpage’u i kanale YouTube festiwalu oraz na stronach www.festivalmazurki.pl i www.bemowskie.pl.
Zachęcamy do oglądania transmisji i relacji video przygotowywanych przez naszego partnera technologicznego – Bemowskie Centum Kultury.

Share This