Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Kredytowa 1, Warszawa, Polska

Data

lis 27 2021

Czas

15:00 - 17:00

WARSZTAT Przyśtuki i przytupy

Przyśtuki i przytupy – na bębenek obręczowy i podeszwy
Prowadzi Katarzyna Rosik, gra Katarzyna Zedel
Dla średniozaawansowanych, z własnym instrumentem

Warsztaty poświęcone sposobom zdobienia na bębenku obręczowym (przyśtukom) i podczas tańca (przytupom). Zapoznamy się z układami rytmicznymi wykorzystywanymi zarówno przez bębnistów, jak i tancerzy z okolic Przysuchy i Wieniawy. Podpatrzymy sposoby gry i tańca Stefana Gacy, Józefa Lipińskiego i Jana Wochniaka.
Spotkania przeznaczone są dla wszystkich osób ciekawych sztuk rytmicznych, ale warsztaty będą prowadzone na poziomie średniozaawansowanym.
Należy mieć swój bębenek oraz wygodne buty.

Katarzyna Rosik – od 2008 r. zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą miała okazję poznawać przez spotkania z jej twórcami, przez badania terenowe i aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych.
W 2016 roku realizowała projekt badawczo-popularyzacyjny „Bębnisto, chodźcie też” skupiony na poznawaniu i przekazywaniu wiedzy na temat kontekstów kulturowych i stylów gry na bębenku jednostronnym. Wiele zawdzięcza spotkaniom między innymi ze Stefanem Gacą, Józefem Lipińskim, Józefem Tarnowskim i Janem Foktem Młodszym.

Bilety w cenie 20 zł, do kupienia online, tu: PRZYŚTUKI I PRZYTUPY

Share This