Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Bemowskie Centrum Kultury
ul. Górczewska 201, Warszawa, Polska

Data

lis 28 2020

Czas

10:00 - 11:30

Koszt

Wstęp wolny

WARSZTAT – Pieśni i przyśpiewki z Gliny

Prowadzenie: Ewa Grochowska

Jedna jo ci jedna / u mamusi była / a roboty nie umie / bom sie nie uczyła.
Tylkom sie uczyła / śpiwować tańcować / a po zabawach bywać / w domu nie nocować

Powyższe przyśpiewki (i kilkadziesiąt innych) zapisałam 16.04.2005 roku od pani Heleny Szczur we wsi Glina (mikroregion Rzeczycy). Siedziałyśmy u niej w kuchni, na nagraniu słychać w tle starodawny zegar – tak się złożyło, że tyka w rytmie mazurkowym. W tamtych czasach wydawało mi się, że cały dźwiękowy świat wokół mnie rozbrzmiewa w tym rytmie. Pieśni z Gliny są wyjątkowo mazurkowe. Nawet utwory śpiewane tutaj w rytmach parzystych mają „potrójną” podszewkę. Są bardzo taneczne i – podobnie jak w innych wsiach tej części Polski – prawie wszystko „obrabia się” przyśpiewkami. Są ich setki, na wszystkie okazje: do tańca, wesela, zadumy.

Podczas warsztatu zapoznamy się z tradycjami śpiewaczymi tej legendarnej wsi, zwrócimy uwagę na ich specyfikę wykonawczą i możliwości indywidualnej interpretacji. Będziemy pracować na repertuarze, którego nauczyłam się od wspaniałych śpiewaczek: Heleny Szczur, Józefy Sobolewskiej, Anny Meto (wszystkie już nie żyją). Głosy przedstawicielek starszego pokolenia: Rozalii Sobolewskiej i Anny Koprek znam z nagrań archiwalnych Andrzeja Bieńkowskiego i Polskiego Radia. Ich pieśni także włączę do zajęć.
Ewa Grochowska

Warsztaty będą dostępne wyłącznie online. Będą transmitowane, nie interaktywne. Nie obowiązują zapisy.
Będą dostępne na fanpage’u i kanale YouTube festiwalu oraz na stronach www.festivalmazurki.pl i www.bemowskie.pl.
Zachęcamy do oglądania transmisji i relacji video przygotowywanych przez naszego partnera technologicznego – Bemowskie Centum Kultury.

Share This