Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

lis 24 2018

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

10 zł

Granie z Dobrzeliniakami

Muzyka pogranicza łęczycko-łowickiego – na skrzypce, harmonię, baraban.

Prowadzi kapela Dobrzeliniacy, w składzie: Sławomir Czekalski (harmonia trzyrzędowa), Maria Stępień (skrzypce / śpiew) oraz Mieczysław Stańczyk (baraban).
Nauka prostych melodii z pogranicza łęczycko-łowickiego. Dla osób średnio zaawansowanych, grających już na skrzypcach/ lub harmonii, z własnym instrumentem.

Nie obowiązują zapisy.

Kapela Dobrzeliniacy powstała w 1981 roku. Grali w niej m.in. Józef Bilski – skrzypce, Ryszard Gostyński – harmonia trzyrzędowa, Zdzisław Kwiatulski – bęben ze stalką. Skład kapeli zmieniał się przez te lata, jednak niezmienne pozostało instrumentarium i repertuar, w którym przeważają oberki, kujony i kujawiaki. Są wśród nich melodie wykonywane niegdyś przez Adama Radzymińskiego (1907-1963), słynnego harmonistę z Dobrzelina. Liderem zespołu jest niezmiennie harmonista, Sławomir Czekalski. Obecnie grają w składzie w składzie: Sławomir Czekalski (harmonia trzyrzędowa), Maria Stępień (skrzypce / śpiew) oraz Mieczysław Stańczyk (baraban).
Mimo tego, że od początku istnienia kapeli muzykanci nosili stroje łowickie i identyfikowali się z tym regionem, to jednak mieszkają oni już poza granicami Księstwa Łowickiego, na terenie znajdującym się pod wpływem Ziemi Łęczyckiej, Gostynińskiej i Kujaw. Taka jest też muzyka Sławomira Czekalskiego – bardziej liryczna, refleksyjna, posuwista.

Share This