idea 2020

Inaczej wyobrażaliśmy sobie tegoroczny festiwal. Miało być wielkie świętowanie dziesięciolecia, podsumowanie osiągnięć, spotkanie przyjaciół “Mazurków” z Polski i zagranicy. Miał być koncert białoruski i baaaardzo dużo tańca.
Pandemia zmieniła nasze plany. W aktualnych warunkach cieszymy się, że w ogóle możliwe są tradycyjne (a nie tylko online) warsztaty, koncerty i – w ograniczonej formie – tańce. Tęsknimy do normalnych ludzkich spotkań w muzykowaniu, tańcu i wspólnym doświadczaniu. W kontekście światowego lockdown’u określenie „muzyka tradycyjna” nabiera dodatkowego, głęboko humanistycznego wymiaru. Bycie razem – w muzyce i tańcu – to wielka rzecz!

Dbając o konieczne reżimy sanitarne zachowujemy – w ograniczonym stopniu – wszystkie elementy Mazurków. Rozpoczniemy od najmłodszych, od Małych Mazurków, skupionych w tym roku na pleceniu, wiązaniu i tkaniu – tak z pomocą rąk jak i głosu. Doświadczenie łączności, organiczności materii i muzyki będzie dla dzieci podstawą do plecenia – śpiewania w przyszłości. Dziękujemy za współpracę Muzeum dla Dzieci i Muzeum Etnograficznemu.

Ze Starej Tradycji, konkursu – nie-konkursu, jesteśmy bardzo dumni. To już dziesiąty raz, kiedy młode kapele, uczące się od mistrzów i czerpiące ze źródeł mają okazję podzielić się swoimi osiągnięciami z szeroką publicznością i poznać się wzajemnie. Przez te 10 lat pojawiło się na Festiwalu prawie 120 zespołów i solistów ze wszystkich regionów (zgłosiło się zaś w sumie około 250), większość z nich gra, śpiewa, działa lokalnie i rozwija się do tej pory, tworząc nową jakość w polskiej muzyce tradycyjnej. Zarówno świetną muzycznie, jak i potrafiącą budować więzi. Tegoroczni laureaci będą grać nie tylko w dedykowanym koncercie, ale również przez cały festiwal w Klubach Festiwalowych, podczas Targowiska i na Nocy Tańca.

Koncerty pozostają wciąż bardzo ważną częścią Festiwalu.
Pierwszy koncert będzie skierowany na wschód, „Roztocze – bliski wschód”. Można tam znaleźć wszystko, czego w muzyce tradycyjnej szukamy: Mistrzowie i uczniowie, archaiczne pieśni, zróżnicowana muzyka instrumentalna, orkiestry dęte z dużą siłą rażenia i repertuar w pełnym spektrum, od starodawnego do przedwojennych szlagierów. Dużo pięknej muzyki.

Drugi, czwartkowy koncert to kontynuacja eksperymentu sprzed trzech lat, czyli zebrania razem tancerzy historycznych i tradycyjnych i stworzenia warunków do muzycznego i tanecznego dyskursu. Dialogi na tańce polskie to dobrowolne i pokojowe spotkanie wsi i dworu, karczmy i salonu na poziomie estetyki, ekspresji i całej muzycznej filozofii. Dzięki koncertowi można też lepiej zrozumieć dwoistość współczesnej Rzeczpospolitej.

Koncert piątkowy opowie historię muzycznych odkryć na linii Polska – Francja, a dokładniej Sieradzkie – Oksytania. Pokrewieństwo trójkowych rytmów, dających podwaliny obu kulturom muzycznym, mocno zastanawia i nakierowuje na poszukiwanie wspólnych impulsów gdzieś głęboko w naturze ludzkiej. Zaskakującyh podobieństw będzie więcej, posłuchajmy i zobaczmy którędy powiezie nas trójkowy Trancexpress.

Warsztaty tańca odbędą się na wolnym powietrzu na Jazdowie, byśmy się czuli bezpiecznie. Warsztaty śpiewacze i instrumentalne rozrzucone będą po różnych punktach Stolicy, tak by mogły spełnić wymagania sanitarne epoki Covid 19. Dziękujemy za współpracę Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Fundacji Numinosum, Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej Stowarzyszenia Dom Tańca i Solatorium.

Z uwagi na poważne ograniczenie liczby uczestników każdego z wydarzeń, proponujemy nową jakość jaką będzie streaming. Będziemy relacjonować nie tylko wszystkie koncerty, ale również wybrane warsztaty. Mamy nadzieję dotrzeć w ten sposób do wszystkich tęskniących za muzyką tradycyjną na żywo. Za współpracę serdecznie dziękujemy Bemowskiemu Centrum Kultury.

Finałem festiwalu jest sobota.. W tym roku z oczywistych względów będzie mniej wystawców na Targowisku Instrumentów niż zazwyczaj. Mam nadzieję, że każdy znajdzie jednak ten instrument, którego potrzebuje, oraz że pozostałe wydarzenia Targowiska – mini koncerty, prezentacje i Małe Mazurki okażą się tak radosne, barwne i intensywne jak w poprzednich latach. Także Noc Tańca, mimo ograniczeń ilościowych zarówno po stronie muzykantów jak i uczestników, ma szansę być tym wytęsknionym od wielu miesięcy wieczorem wspaniałej zabawy.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu, w tym Kluby Festiwalowe wprowadzamy zapisy, rejestrację oraz będziemy zbierać oświadczenia dotyczące Covid 19. Będziemy też przeprowadzać dezynfekcje i zachowywać wszelkie reżimy zgodne z aktualnymi zaleceniami. Ze względu na ograniczenie ilości osób, w kilku przypadkach wprowadzamy bilety rotacyjne, by np. w Targowisku Instrumentów czy Nocy Tańca umożliwić uczestnictwo większej ilości osób.

Naszym strategicznym partnerem, który wspólnie z nami buduje wizję festiwalu i stawia czoła organizacyjnym i sanitarnym wyzwaniom jest niedawno powstały Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, goszczący nas w swoich pięknych progach. Cieszymy się z tej współpracy, dziękujemy i działamy wspólnie dalej.

Dziękuję z całego serca Wolontariuszom i Wszystkim, którzy wspierają ideę Wszystkich Mazurków Świata
Janusz Prusinowski

wydarzenia:
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
Aktualności:

Program i miejsca festiwalu

Mamy za sobą pierwszy dzień festiwalu. Tutaj można sprawdzić gdzie i co nas jeszcze czeka /…/

Share This