Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 26 2022

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

25/20 zł

ŚPIEW Pieśni pogrzebowe i tworzenie przyśpiewek

PIEŚNI POGRZEBOWE, ZADUSZNE ORAZ TWORZENIE PRZYŚPIEWEK
Prowadzenie Maria Siwiec, gra Katarzyna Zedel
Dla wszystkich chętnych

W listopadowym czasie szczególności wspominamy zmarłych muzykantów i śpiewaczek – im zadedykujemy pieśni pogrzebowe i zaduszne, których nauczymy się w wersji melodycznej i tekstowej wg tradycji z okolic Gałek (Radomskie), miejscowości urodzenia Marii Siwiec. W drugiej części warsztatów pochylimy się nad problemem i sztuką tworzenia przyśpiewek, zgodnie z tradycją ale odnośnie współczesnych sytuacji.

Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich, k/ Przysuchy, z niezwykłego muzycznie mikroregionu Kajoków. Od najmłodszych lat śpiewała – najpierw ze swoim ojcem i siostrami, potem jako druhna na oczepinach. Od 1980 roku występowała w zespole „Zakukała kukułeczka” z Gałek Rusinowskich. Później, w 2012 roku założyła zespół „Gołcunecki”.

Katarzyna Zedel – miłośniczka muzyki tradycyjnej i lutnictwa ludowego, muzykantka, śpiewaczka, etnomuzykolog, kulturoznawca, nauczycielka fizyki i matematyki, pasjonatka chorału gregoriańskiego, członkini Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Węgajty. Jako artystka i koordynator wydarzeń artystycznych współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie oraz z Fundacją Wszystkie Mazurki Świata. Od 2008 roku jest uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta, Jana Adamczyka i Wiesławy Gromadzkiej oraz lubelskiego: Zbigniewa Butryna, Stanisława Głaza, Leona Krzosa. Uczennica twórców instrumentów ludowych: Zbigniewa Butryna z Janowa Lub. i Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy. Grywa muzykę do posłuchu i do tańca na skrzypcach, suce, bębenku, barabanie i basach, współtworząc kapele z mistrzami muzyki ludowej oraz z rówieśnikami. Prowadzi zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie na temat kultury tradycyjnej i instrumentów ludowych dla dzieci i młodzieży.

Galeria, parter
Kup bilet TUTAJ

Share This