Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 25 2019 - kw. 26 2019

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

10 zł

Skrzypce – muzyka kaliska

Prowadzenie – Leon Lewandowski
Współprowadzenie – Mateusz Raszewski

Warsztaty adresowane są dla średnio zaawansowanych skrzypków, chociaż początkujący również powinni sobie poradzić. Kluczowa jest umiejętność powtórzenia krótkiej melodii ze słuchu.

Przedmiotem nauki będzie muzyka z dorzecza Prosny w Kaliskiem. Jest to mikroregion, w którego wschodniej części dzięki izolacji politycznej (dawn. zabór rosyjski) przemiany kulturowe nie nastąpiły tak szybko jak w pozostałej, zachodniej i północnej Wielkopolsce. Dlatego jeszcze teraz możemy tam obcować ze śladami starodawnej kultury. Od Kaliskiego mistrza uczyć się będziemy repertuaru weselnego: oberków, owijoków, polek. Dowiemy się co to jest owijok, co ma wspólnego z radomskim oberem ciągłym i zobaczymy jak basowało się na basach dwustrunowych. Być może usłyszymy echa melodii z Kujaw, sieradzkich bądź też łęczyckich.

Leon Lewandowski (ur. 1926 wieś Pałka pow. Kalisz)
Ostatni urodzony przed wojną skrzypek regionu kaliskiego, ściślej mikroregionu dorzecza Prosny. Uczył się grać na skrzypeczkach z odpustu, pasając krowy jako kilkuletni chłopiec. Pierwsze pełnowymiarowe skrzypce dostał w prezencie od wujka zakupione po zmarłym muzykancie z okolicy. Pamięta unikalną praktykę wykonawczą: skrzypce z towarzyszeniem basów 2-strunowych. W trakcie wojny już grywał na weselach w składzie najpierw z samymi basami, później z harmonią trzyrzędową 24-basową i barabanem. W swojej okolicy jako muzykant weselny był skrzypkiem pierwszej ligi.

Mateusz Raszewski (ur.1980)
Twórca instrumentów, skrzypek, taternik. Ostatni uczeń Jana Gacy, pierwszy uczeń Leona Lewandowskiego. Prowadzi badania terenowe w Kaliskiem, których plonem są już setki nagrań wiejskich muzykantów, śpiewaków i śpiewaczek oraz odnalezione w terenie instrumenty, między innymi basy dłubane, napotykane we wsiach wzdłuż Prosny, które traktuje jako pierwowzór dla wykonywanych we własnej pracowni.

Centrum Promocji Kultury, sala prób.
Na ten warsztat nie obowiązują zapisy.

Odpłatność za warsztaty: 10 zł za wejście na pojedynczy warsztat, 60 zł karnet uprawniający do uczestnictwa we wszystkich warsztatach.
Kupony i karnety na warsztaty można nabyć w punkcie informacyjnym festiwalu w holu Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2.

Share This