Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Mazowiecki Instytut Kultury
Elektoralna 12, Warszawa, Polska

Data

kw. 23 2019

Czas

13:00 - 16:00

Koszt

Wstęp wolny

Pieśni wołoczebne

Wielkanocne pieśni wołoczebne
Warsztat dla mężczyzn.

Prowadzenie – Maciej Żurek i Marek Szwajkowski.

Jest kilka miejsc w Polsce w których przetrwały ślady archaicznej kolędy wiosennej. Na Podlasiu ten ryt nosi nazwę Wołoczebnego i z dawien dawna był zajęciem męskim – parali się nim głównie kawalerowie. Wołoczebne jest kolędowaniem życzącym, ale w swej istocie odnosi się do przedchrześcijańskiego mitu o stworzeniu świata. Podczas warsztatu, sięgniemy do podstawowej przyczyny tego rytuału, poznamy pieśni wołoczebne i technikę ich wykonywania, jak również spotkamy (wirtualnie), ostatnich podlaskich wołoczebników.

Maciej Żurek – pszczelarz, śpiewak, skrzypek, lider Stowarzyszenia Tratwa. Współtwórca programu Akademia Kolberga, poświęconego rewitalizacji tradycyjnej muzyki wiejskiej w miejscach jej urodzenia. Uczestnik olsztyńsko – krakowskiego „Towarzystwa Śpiewaczego”, zajmującego się badaniem i praktykowaniem tradycyjnych śpiewów roku liturgicznego.

Marek Szwajkowski – amator polskich tradycji muzycznych przetrwałych po dziś dzień w wielu miejscach naszego kraju. Związany ze Stowarzyszeniem Tratwa, śpiewa w olsztyńsko – krakowskim “Towarzystwie Śpiewaczym”, bębni w “Kapeli Zawiejoków”.

Na ten warsztat nie ma zapisów, wstęp wolny.
Mazowiecki Instytut Kultury, sala warsztatowa.

Share This