Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

lis 25 2022

Czas

19:00 - 21:00

Koszt

40/35 zł

KONCERT: Kanon Trzech

Wykonawcy:
Zwykli Ludzie”: Stanisław Strelnik/ skrzypce, Joanna Strelnik /baraban, Witold Wojciechowski/ basy
Kapela Bińka: Radosław Biniek/ harmonia, Roman Wojciechowski/ skrzypce i saksofon, Bartosz Biniek /baraban
Gałki: Maria Siwiec, Mariza Nawrocka, Katarzyna Rosik, Katarzyna Zedel, Agata Korycka, Lena i Zosia Popińskie
„Zakukała Kukułecka”: Bogusława Grzywa, Barbara Kietlińska, Maria Oracz
More”: Jurij Pastuszenko, Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko, Joanna Górska, Barbara Kusińska, Antek Hasso-Agopsowicz, Taras Shumeyko
„Warszawa Wschodnia”: Monika Walenko, Jagna Knittel, Anna Jakowska, Joanna Górska

Listopad to czas wspominania. Miłośnikom muzyki tradycyjnej wspominanie towarzyszy na co dzień – świat dawnych wiejskich wesel i potańcówek należy już do przeszłości, wielu wspaniałych mistrzów nie ma już wśród nas. Z potrzeby opowiedzenia o wybitnych, nieżyjących skrzypkach, harmonistach, śpiewakach zrodził się cykl koncertów pt. KANON TRZECH. Jego pomysłodawcą i prowadzącym jest Andrzej Bieńkowski, malarz i etnograf, od ponad 30. lat dokumentujący muzykę wiejską i jej wykonawców. Częścią koncertów są projekcje filmów z badań terenowych autora.

Tegoroczny koncert „KANON TRZECH, mistrzowie – uczniowie”, poświęcony będzie wybitnym wykonawcom z trzech miejscowości: z Kraśnicy (Opoczyńskie), z Gałek (gm. Rusinów, Radomskie) oraz z Ukrainy, z województwa Rówieńskiego, w tym, ze wsi Stari Koni.
Kraśnica to wieś opoczyńska, w której w latach 80. grało jeszcze 5 kapel, najstarszego typu, z basami. Wspominanymi mistrzami będą tu skrzypkowie: Józef Fiderek, Stanisław Wijata, Władysław Koperkiewicz. Zobaczymy filmy o nich, a ich uczniowie zaprezentują ich repertuar. Będą to: kapela „Zwykli ludzie” i kapela weselna z Opoczna harmonisty Radosława Bińka. Drugi kanon to wieś Gałki koło Rusinowa. Zobaczymy film o dawnym zespole z tej wsi, wspomnimy dwie zmarłe ostatnio śpiewaczki: Zofię Kucharczyk i Marię Pęzik. Zaśpiewają dwa zespoły: lokalny, “Zakukała Kukułecka” oraz Maria Siwiec z uczennicami. W trzeciej części przeniesiemy się do Ukrainy w okolice Równego. Zobaczymy filmy Andrzeja Bieńkowskiego i Jagny Knittel z mistrzami z tego regionu, m. in. wybitną śpiewaczką, Dominiką Czekun. Wystąpią zespoły: More, Jurija Pastuszenko, z pieśniami m. in. ze wsi Swarycewycze oraz uczennice Dominiki Czekun z zespołu Warszawa Wschodnia.

Bilety na koncert do nabycia TUTAJ

Share This