Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 26 2022

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

25/ 20 zł

TANIEC Taniec dla początkujących – podstawy oberka

Taniec – Ja (nie) chcę tańczyć z Tobą
Prowadzi Marta Domachowska, gra Katarzyna Zedel i Katarzyna Rosik
Dla wszystkich chętnych. Polecamy założyć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, kobiece obuwie z niewysokim obcasem

Na uczestników festiwali czyha pokusa, by zgłębić wszystkie dostępne idiomy taneczne, kroki, tradycje wielu regionów. Warsztaty „Ja (nie) chcę tańczyć z tobą” są zaproszeniem do poznawania w tańcu siebie. Uczestnicy zajęć z pomocą rozgrzewających zabaw ruchowych i ćwiczeń rytmicznych pogłębią świadomość własnych możliwości motorycznych i społecznych. Poznają tradycyjne konteksty tańca i muzykowania oraz praktyczne sposoby na kontakt z partnerem, „parkietem” i muzykantami. W ostateczności będą także tańczyć.
„Ja (nie) chcę tańczyć…” – bo to będą głównie ćwiczenia; „..z tobą” – bo przede wszystkim z sobą samym, ale jeśli już, to też z innymi parami, gapiami, muzyką – wszystkimi elementami sytuacji tanecznej.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od l. 14, dorośli b/o wieku), nie trzeba przychodzić parami (ale warto!), ani mieć wcześniejszych doświadczeń tanecznych (ale nie pożałują i ci, którzy już potrafią tańczyć lub są bardzo „zaawansowani”). Warto pamiętać o wygodnych butach i butelce wody.

Marta Domachowska – etnolog, animator kultury, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Współzałożycielka toruńskiej grupy ,,n obrotów” oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne m.in. poprzez badania w terenie i organizując potańcówki, koncerty, warsztaty i spotkania śpiewacze. Prowadzi autorskie warsztaty taneczne i wokalne oraz umuzykalniające warsztaty wiejskich zabaw dziecięcych. Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie polskiej kultury ludowej i organizacją wydarzeń muzycznych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Lubi jak jest do rymu i do taktu.

Katarzyna Zedel – miłośniczka muzyki tradycyjnej i lutnictwa ludowego, muzykantka, śpiewaczka, etnomuzykolog, kulturoznawca, nauczycielka fizyki i matematyki, pasjonatka chorału gregoriańskiego, członkini Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Węgajty. Jako artystka i koordynator wydarzeń artystycznych współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie oraz z Fundacją Wszystkie Mazurki Świata. Od 2008 roku jest uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta, Jana Adamczyka i Wiesławy Gromadzkiej oraz lubelskiego: Zbigniewa Butryna, Stanisława Głaza, Leona Krzosa. Uczennica twórców instrumentów ludowych: Zbigniewa Butryna z Janowa Lub. i Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy. Grywa muzykę do posłuchu i do tańca na skrzypcach, suce, bębenku, barabanie i basach, współtworząc kapele z mistrzami muzyki ludowej oraz z rówieśnikami. Prowadzi zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie na temat kultury tradycyjnej i instrumentów ludowych dla dzieci i młodzieży.

Katarzyna Rosik – Od 2008 r. zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą miała okazję poznawać przez spotkania z jej twórcami, przez badania terenowe i aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych. W 2016 roku realizowała projekt badawczo-popularyzacyjny „Bębnisto, chodźcie też” skupiony na poznawaniu i przekazywaniu wiedzy na temat kontekstów kulturowych i stylów gry na bębenku jednostronnym. Wiele zawdzięcza spotkaniom między innymi ze Stefanem Gacą, Józefem Lipińskim, Józefem Tarnowskim i Janem Foktem Młodszym.

Bilet do kupienia TUTAJ

Share This