Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 25 2019 - kw. 26 2019

Czas

11:00 - 18:00

Koszt

Wstęp wolny

PRACOWNIA Targowiska Instrumentów

Pracownia Targowiska Instrumentów to ważny punkt na mapie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i zarazem dwa dni intensywnych przygotowań do Targowiska Instrumentów, które odbędzie się w sobotę w Fortecy.

Od 9 lat Targowisko Instrumentów przyciąga najznakomitszych budowniczych instrumentów z Polski i zagranicy. Korzystając z tego, po raz kolejny zapraszamy ich do Pracowni – uczestnicy festiwalu coraz częściej interesują się sztuką tworzenia instrumentów tradycyjnych, a jeszcze częściej potrzebują drobnych napraw lub konsultacji lutniczych.

Nieustannie poszukując idealnej formuły, kierujemy naszą uwagę ku dawnym manufakturom. Tam pod okiem mistrzów wychowywały się całe pokolenia twórców, wiernie odtwarzano tradycyjne sposoby budowy instrumentów, ale też było miejsce na przebłysk geniuszu, na odkrycia. Tam w ramię w ramię, pracowało równocześnie kilku, kilkunastu zakochanych w swym fachu ludzi. Czasem można tam było wejść, czasem zamknięte drzwi chroniły dostępu do bezcennych tajemnic.

Zapraszamy – ta okazja nie powtarza się często – wejdź pod dach Pracowni, spaceruj wśród powstających na Twych oczach instrumentów, nieznanych narzędzi i wiórów. Zadaj milion pytań, albo ani jednego, patrz, słuchaj i zastanów się czy nie jest to przygoda dla Ciebie!

W tym roku Pracownia będzie gościć będzie m.in:

Przemka Ficka z Jeleśni, Andrzeja Króla z Warszawy Antona Koroleva z Lublina, Marka Kruczka i Jerzego Panka z Futomy, Huberta Połoniewicza z Gdańska, Mateusza Raszewskiego z Kamińska, Piotra Sikorę z Kuźnicy, Andrzeja Staśkiewicza z Kadzidła, Piotra Szutkę z Krakowa, Tomasza Tulpana z Grąd, Jana Wochniaka z Kłódna i Jacka Żelazka z Kowala.

Będzie można przyjrzeć się jak pracują nad instrumentami takimi jak: dudy żywieckie i średniowieczne, dwojnica, fujara wielkopostna, dudy, szałamaje, suka, chordofon płocki, basy kaliskie i kurpiowskie, baraban, bębenek, skrzypce, cymbały, surdynki, lira korbowa, baraban, dżez, bębny obręczowe, wspak i kij. To zapewne jeszcze nie wszystko – dwa dni przygody przed nami!

Opiekunem i koordynatorem Pracowni Targowiska Instrumentów jest Piotr Piszczatowski, inicjator Targowiska i autor strony www.targowiskoinstrumentow.pl.

Fot. Piotr Piszczatowski

Share This