Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska
Kategoria

Data

kw. 24 2018

Czas

20:00 - 22:00

Koszt

20 zł

KONCERT laureatów konkursu Stara Tradycja

Konkurs „Stara Tradycja” adresowany jest do młodych instrumentalistów, śpiewaków oraz kapel. Jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej. Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków – kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie nowych form obecności tej muzyki we współczesnej kulturze. Nagrodą w konkursie jest występ na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 24 kwietnia w Warszawie. Przewidziana jest również nagroda publiczności.

W koncercie laureatów wystąpi 12 kapel. Laureaci zostali wybrani spośród ?? zgłoszeń przez jury w składzie: Stanisława Galica Górkiewicz, Ewa Grochowska, Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek, Marcin Pospieszalski, Janusz Prusinowski.

LAUREACI 2018

Bały się dud – poznali się w zespole regionalnym, w którym pokochali rdzenną Muzykę Beskidu Żywieckiego. Każdy z nich gra od dziecka, ponieważ pochodzą z muzykujących rodzin. Inspirują się grą starszych muzyków zamieszkujących ich strony, m.in. braci Byrtków z Pewli. Wspólnie grają na potańcówkach, przeglądach, konkursach. Skład kapeli: Karolina Bałaś – skrzypce/śpiew, Zuzanna Węglarz – skrzypce/śpiew oraz Adam Jakubiec – dudy żywieckie/śpiew.

Ciśnienie – młoda kapela, którą tworzą młodzi ludzie zafascynowani tradycją muzyki wiejskiej. Wspólnie zainteresowali się najdawniejszą muzyką Powiśla Maciejowickiego. Grają starając się zachować brzmienie tamtejszych melodii, dodając do nich własny charakter i temperament. Repertuar czerpią od znakomitego skrzypka Stefana Nowaczka z Podłęży oraz sięgają również po archiwalne nagrania z regionu m.in. Jana Cytryniaka czy Stanisława Łoskota. Skład kapeli: Joanna Rzeźnicka – skrzypce, Ula Smykowska – bębenek obręczowy oraz Rafał Bieryło – basy.

Magurzanki – grupa pieśniarek powstała w ramach Zespołu Regionalnego Magurzanie z Łodygowic, działa już prawie 20 lat. Zrzesza grono dziewczyn w różnym wieku, działających i śpiewających rotacyjnie. Od 2018 roku grupę prowadzi Brygida Sordyl – pieśniarka, etnomuzykolog, pedagog. Magurzanki śpiewają tradycyjne pieśni Beskidu Żywieckiego, a repertuar obejmuje pieśni: polanowe, holne, obyczajowe, kolędowe, wielkopostne, zalotne, miłosne, ballady i przyśpiewki oraz weselne i pogrzebowe. Skład grupy: Agnieszka Sikora, Sabina Słowiak, Magdalena Jakubiec, Agnieszka Wandzel, Zuzanna Szczepańska, Aleksandra Dobija, Klaudia Gruszecka, Joanna Nowak, Agata Jakóbiec, Marta Słowik-Bałaś oraz Brygida Sordyl.

Formacja Kozioł jest kapelą regionu kozła, który znajduje się na pograniczu woj. wielkopolskiego i woj. lubuskiego. Kozioł biały (weselny) razem ze skrzypcami i klarnetem Es tworzą tradycyjną kapelę ludową. Muzycy kształcili się u mistrzów: Henryka Skotarczyka, Leonarda Śliwy i Jan Prządki. Chętnie grają do tańca na pultrach, cymprach i w Zbąszyniu na „Potańcówkach na dechach”. Skład kapeli: Olga Lauba – kozioł biały, Bartosz Kluj – skrzypce, Maksymilian Chwałkowski – klarnet Es.

Kapela Duchac z Suchej Beskidzkiej – gra w dwuosobowym tradycyjnym składzie – dudy (Jan Ryt) i skrzypce (Wojciech Kubasiak). Prezentuje folklor górali babiogórskich z okolic Suchej Beskidzkiej. Wzoruje się na miejscowej tradycji muzycznej – mistrzem kapeli jest nieżyjący już skrzypek Józef Chowaniak z Zawoi. Muzycy zdobywają utwory bezpośrednio podczas badań terenowych – grane utwory pochodzą z zasłyszanych od starszych ludzi śpiewek. Kapela działa przy Miejski Ośrodku Kultury „Zamek” w Suchej Beskidzkiej.

Kapela kozła ślubnego (czarnego) ze Zbąszynia – kapela dwuosobowa Natalia Śliwa – kozioł ślubny, Robert Bielaszewski – mazanki. Powstała w 2015 roku i pracuje pod opieką mistrza Jana Prządki w PSM w Zbąszyniu (w której to od 1959 roku istnieje pierwsza w Polsce klasa instrumentów ludowych). Muzycy są laureatami konkursu Młodego Muzyka Ludowego w kategorii indywidualnej jak i w kapeli oraz Konfrontacji Dudziarskich w Poznaniu. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym regionu, należą do Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Kapela O!statki – w tradycji Polski centralnej skrzypek nie miał kapeli, na zabawy zabierał ze sobą tzw. statki czyli skrzypce, basy i bęben. O!statki to temperament, żywiołowość i namiętność do grania transowego. Kapela gra melodie głównie z regionu rawskiego oraz łowickiego, skupiając się szczególnie na regionie skierniewickim. Repertuar i inspirację czerpią zarówno od mistrzów – Czesława Kocemby i Wiesława Rochali, jak i z nagrań archiwalnych, m.in. od Stanisława Klejnasa. Skład kapeli: Martyna Grabowska – skrzypce/śpiew, Marysia De Latour – basy/flet oraz Kalina Rzepecka – bębenek/baraban.

Makowska/Kozłowska/Balewicz to zespół śpiewaczy, który tworzą Magdalena Balewicz, Zuzanna Kozłowska oraz Małgorzata Makowska. Każda z nich ma inne doświadczenia w sferze muzyki tradycyjnej i kształciła śpiew u innych mistrzów. Pieśni czerpią od suwalskich muzykantów i śpiewaków. Pochodzą z różnych części Suwalszczyzny i dlatego mają bardzo zróżnicowany repertuar, m.in. od Weroniki Zubowicz (Stanowisko), Stanisławy Czuper (Wysokie), Jana Jakubowskiego (Żegary), Rodzinnego Zespołu Śpiewaczego (Rakowicze).

Młoda Harta, Młodzieżowa Kapela Ludowa – to grupa energicznych osób zafascynowanych rodzimym folklorem Pogórza Dynowskiego. Kapela powstała z inicjatywy Andrzeja Sowy. Repertuar kapeli to głównie kontynuacja twórczości znakomitej Kapeli Sowów z Piątkowej, ale również melodie zaczerpnięte z przebogatego folkloru muzycznego z okolicznych wsi. Do najczęściej wykonywanych należą szybkie polki, skoczne oberki, walczyki, sztajerki i tramelki. Są to piękne, stare utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie, które charakteryzują się żywiołowością tempa i łatwo wpadają w ucho. Skład kapeli: Joanna Martowicz-Sienko – I skrzypce, Katarzyna Krakowska – skrzypce sekund, Klaudia Łach – skrzypce sekund/śpiew, Andrzej Baran – cymbały, Jacek Szeremeta – kontrabas oraz Emilia Cieśla, Szymon Ryba i Marcin Ryba – śpiew.

Raraszek – Obszar zainteresowań muzycznych kapeli to region historycznej Małopolski. Mieszkają w Krakowie od lat jeżdżą do okolicznych śpiewaków i instrumentalistów oraz przesłuchują lokalne archiwa muzyczne. Szczególnie upodobali sobie melodie z północnych oraz południowo-wschodnich rubieży terytorium Krakowiaków, ponieważ wg nich, noszą one najbardziej charakterystyczne cechy muzyki tanecznej niescenicznej, niestylizowanej. Raraszek jest jednym z duchów podziemnych różne ludziom robiący dogodności za zapis duszy. Mógł w kieszeni, tabakierce lub kiesce być chowanym; wielce obraźliwy i bardzo wówczas mściwy. [Oskar Kolberg, Dzieła Wszystkie Tom 7 – Krakowskie, część III, str. 202]. Skład kapeli: Katarzyna Chodoń – śpiew, Maria Stępień – skrzypce prym, Darya Butskaya – skrzypce sekund oraz Arkadiusz Szałata – basy.

Wołyń w pieśniach – duet śpiewaczy (Anna Jurkiewicz oraz Olga Kozieł) wykonujący pieśni z północno-wschodniej Lubelszczyzny, gdzie znaleźli schronienie i spokój niegdysiejsi mieszkańcy Wołynia. Jest to mieszanka kulturowa z przeplatającymi się melodiami Polaków, Ukraińców, Żydów, Czechów i innych. Śpiewaczki tworzą również duet Sekunda Mała wykonujący tradycyjną muzykę serbską.

Zbyrk – Kapela w obecnym składzie gra od 3 lat. Chłopcy grają też w zespole regionalnym “Jaferniocek” w Ostrowsku pod kierunkiem Łukasza Gromady i jako kapela towarzyszą wszystkim występom zespołu. Do ważniejszych należy udział w Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu, festiwal “Dni św. Jana” nad Balatonem – Keszthely – Wegry. Zdobyli I miejsce w kategorii dziecięcej w 42. Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia oraz III miejsce w kategorii młodzieżowej muzyk w XXXIII Muzykowaniu na Duchową Nutę. Skład kapeli: Błażej Pędzimąż – skrzypce/śpiew, Arkadiusz Ostwald – skrzypce/śpiew, Eryk Pędzimąż – basy/śpiew, Mateusz Waksmundzki – skrzypce/śpiew

Regulamin konkursu: https://goo.gl/FS7aMe

Share This