W sieci mazurka
opublikowano:
Program “W sieci mazurka” będzie próbą syntezy doświadczeń terenowych Janusza Prusinowskiego, zebranych przez prawie 30 lat nauki u wiejskich muzykantów i praktykowania gry na skrzypcach, harmonii polskiej, basach, bębenku obręczowym, barabanie oraz śpiewu i tańca. Na przykładzie twórczości wybranych wiejskich mistrzów przedstawione zostaną zarówno podstawy gry na wymienionych instrumentach, umożliwiające rozpoczęcie grania osobom początkującym, jak i specyficzne elementy stylu, zdobienia, rytmizacji, współpracy poszczególnych instrumentów w zespole, właściwe wybranym mistrzom i regionom.
Projekt będzie się składał z trzech części. W pierwszej części opublikujemy 13 filmów warsztatowych, które będą wprowadzeniem w rozmaite elementy tradycyjnej gry na skrzypcach, harmonii i akordeonie, bębnie i basach. Podstawą nauki będą archiwalne nagrania wiejskich mistrzów ze zbiorów fundacji Muzyka Odnaleziona: Jana Lewandowskiego, Franciszka Grębskiego, Kazimierza Meto, Piotra Gacy, Konstantego Kędziory, Stanisława Stępniaka, Józefa Ciastka, Jana Ciarkowskiego a także śpiew Marii Siwiec. Będziemy też współpracować z wirtualnym bębnistą, a osoby nieposiadające harmonii polskiej będą mogły używać aplikacji harmonista.pl. Publikacja kolejnych odcinków warsztatów na Facebooku, na profilu w sieci mazurka rozpocznie się 17 lipca 2020 i będzie kontynuowana do września w rytmie dwóch odcinków tygodniowo.
W części drugiej odbędzie się 13 interaktywnych spotkań warsztatowych online, podczas których Janusz Prusinowski będzie wspierał muzycznie i technicznie osoby, które podjęły naukę kolejnych utworów. Zakładamy międzynarodowy charakter spotkań, a uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość dosyłania własnych nagrań filmowych z wybranymi utworami.
Trzecim, finałowym etapem będą spotkania (w realu!) i warsztaty na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (29.09-3.10.2020), podczas których wspólnie dopracujemy repertuar warsztatowy a następnie zagramy podczas Nocy Tańca.
Zapraszamy wszystkich – początkujących i zaawansowanych – do wspólnej, muzycznej przygody!
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
Polska prezydencja w Radzie UE
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2025 znalazł się na liście wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Koordynatorem programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE oraz współorganizatorem festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury.
Jeszcze są bilety
Zakończyła się sprzedaż biletów online, ale one jeszcze są – do kupienia przed wejściem na wydarzenie/ warsztat PŁATNE GOTÓWKĄ! Zapraszamy!
EDIT: 26 kwietnia
W związku z żałobą narodową 26 kwietnia, początek mazurkowej Nocy Tańca przesunie się na godzinę 20, po zmroku. Jako pierwszy zagra i zaśpiewa zespół Memento mori dance club. Dalej program wg. wcześniejszego planu.
Kupujemy bilety!
Sprzedaż biletów rusza dzisiaj o 18! Zajrzyjcie do naszego programu oraz programu warsztatów, przeczytajcie regulamin. I klikajcie link BILETY . Czekają na Was bilety-skowronki na Noc Tańca!
Mamy Laureatów!
Znamy wyniki Konkursu Stara Tradycja 2025 – Laureatom serdecznie gratulujemy! Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki i nie było łatwo wybrać spośród 30 zgłoszeń /…/
Wiosna 2025/ Program
Zanim opublikujemy program ze szczegółowymi opisami (już wkrótce!) prosimy zapoznać się z planem wydarzeń festiwalowych – Wszystkie Mazurki Świata 2025 pt. “Szlakiem domów tańca”