Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272, 03-849 Warszawa

Data

kw. 24 2018 - kw. 25 2018

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

10 zł

Śpiew z Mazowsza, Maria Bienias

Śpiew Mazowsza Leśnego.
Prowadzenie – Maria Bienias z Woli Koryckiej Górnej w powiecie garwolińskim, współprowadzenie – Magdalena Szpuda.

Maria Bienias, ur. w 1943 r., to doskonała śpiewaczka oraz znawczyni lokalnej tradycji. Od mamy i babci słyszała opowieści, którymi teraz dzieli się, opowiadając jak dawniej funkcjonowało jej otoczenie. Od pani Marii można nauczyć się wielu pieśni lirycznych, religijnych, a także z obrzędów dorocznych i rodzinnych. W pamięci ma również repertuar śpiewany dawniej tylko przez mężczyzn – np. wielkanocne kolędy życzące. Jako jedna z ostatnich w okolicy prowadzi czuwanie przy zmarłym i wygłasza mowy pogrzebowe. Już gdy miała 13 lat była zapraszana na wesela jako śpiewaczka.
Pani Maria opowiada dużo i chętnie. Można się od niej dowiedzieć o dawnym życiu na wsi, o leczeniu ziołami, poznać miejscowe legendy, a także nauczyć się rękodzieła – np. tkania na krosnach, wykonywania papierowych ozdób, wycinanek oraz regionalnego gotowania. Od 1992 r. prowadzi zespół śpiewaczy, który występuje również z dziewięcioma przedstawieniami obrzędowymi autorstwa założycielki.
Jako osoba otwarta i ciekawa świata, bierze czynny udział we wszystkich ważnych lokalnych wydarzeniach. Jest zapraszana do szkół, gdzie prowadzi pogadanki o tradycji. Chętnie uczestniczy w wycieczkach do miejsc świętych. Jest najwspanialszą wizytówką tradycji, reprezentującą swoją wieś i powiat garwoliński na wszelkich festiwalach i przeglądach folklorystycznych. Jako laureatka wielu nagród – m.in. nagrody im. Oskara Kolberga, jest często nagrywana przez Polskie Radio i naukowców z różnych stron świata. Jest osobą doskonale zdającą sobie sprawę z olbrzymiej wartości swojej wiedzy, dlatego bardzo chętnie dzieli się nią z innymi, goszcząc w swoich progach z ogromną radością osoby zainteresowane dawnymi tradycjami. Na co dzień posługuje się gwarą. Bezpośrednia i zawsze pogodna – doskonała nauczycielka.

Nie ma zapisów.
Sinfonia Varsovia, duża aula na II piętrze.
Odpłatność za warsztaty: 10 zł za wejście na każdy warsztat, kupony na warsztaty można nabyć w punkcie informacyjnym festiwalu, w holu Centrum Promocji Kultury.
Karnet na warsztaty – 50 zł

Share This