Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl
Terminal Kultury Gocław

Lokalizacja

Terminal Kultury Gocław
Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24, 03-984 Warszawa

Data

cze 25 2022

Czas

11:00 - 18:00

Koszt

20/10

Targowisko Instrumentów

XII Targowisko Instrumentów zgromadzi ponad 100 wystawców, twórców instrumentów, rzemieślników, muzyków, tancerzy i śpiewaków z Polski, Ukrainy, Słowacji i Łotwy. Na Targowisku pojawią się instrumenty tradycyjne, lutnicze, historyczne, rekonstruowane i autorskie. Zobaczymy i usłyszymy m. in.: czelestę, klawikord, ligularion, cymbały, dudy, liry korbowe, skrzypce, wiolonczele, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, nyckelharpy, ptaszki gliniane, kalimby, viole da gamba i wiele innych.
Stoiska z instrumentami zostaną dopełnione kilkunastoma wydarzeniami towarzyszącymi: prezentacjami, wykładami, referatami, warsztatami, seansami filmowymi, a także spektaklami dla dzieci w ramach Małych Mazurków (wejście na spektakle i zabawy dla dzieci na podstawie biletu na Targowisko). Równocześnie odbywać się będą liczne warsztaty muzyczne i taneczne będące kulminacją całotygodniowej pracy w ramach Festiwalu.
Targowisko to niezwykłe spotkania wokół instrumentów. Przez 12 lat przekształcało się i wzbogacało. Dawno przestało być tylko prostą wystawą instrumentów. Stało się szalonym, wyrazistym i wielowymiarowym świętem.

Pomysłodawcą i kuratorem Targowiska Instrumentów jest Piotr Piszczatowski

PLAN DZIAŁAŃ – XII TARGOWISKO INSTRUMENTÓW

  • SALA A – PREZENTACJI

11:00 CZELESTA, KLAWIKORD, LIGULARION – prezentacje muzyczne Mark Kudriaszow i Krzysztof Strzelecki
12:30 W DŹWIĘKACH GONGU KĄPIEL ZACNA – koncert relaksacyjny dla dużych i małych w wykonaniu twórcy Pawła Nowickiego
13:15 DŻAZ opowieść o rewolucji w tradycyjnej muzyce radomskiej – KAPELA JANA WOCHNIAKA (Kłudno)
14:30 ORKIESTRA DĘTA ZE ZDZIŁOWIC (ROZTOCZE) – próba otwarta – przyjdź posłuchać, przyjdź zagrać!
16:00 MUZYKA I TAŃCE REGIONU KOZŁA – spotkanie z Martyną Żurek i Adamem Kaiserem
17:00 FILM WOLNI LUDZIE (Вільні люди)- Tradycja gry na bandurze, kobzie i lirze korbowej przetrwała wiele reżimów. Jakie jest jej miejsce dzisiaj? Dokument jest formą “śledztwa” na temat współczesnej kultury masowej w Ukrainie. Seans i spotkanie z reżyserką Hanną Яровенко (Kijów / Mława)

  • SALA B – OPOWIEŚCI

11:15 UKRAIŃSKO POLSKI ZESPÓŁ MORE – spotkanie z tradycyjną muzyką ukraińską i polską. W trakcie koncertu odbędą się również warsztaty, na których nauczymy się kilku piosenek, a tancerzy może nawet porwie skrzypcowa nuta!
12:15 “DZWIĘKI SŁOWIAŃSKIE- prezentacje brzmienia i opisy instrumentów z książki Kultura Ludowa Słowian Kazimierza Moszyńskiego” spotaknie z Damianem Dziaczyńskim (Słupsk)
13:15 SPARTACZYŁ TO PANU KTOŚ – “Kto to panu tak sp*******ł!”: Czyli dlaczego łatwiej naprawić 100-letnią mandolinę niż współczesną gitarę.Andrzej Ostrowski i Johny Halicky (Warszawa)
14:15 NAUKA GRY NA DUDACH SZKOCKICH z użyciem chanterów z drukarki 3D (z pracowni Dariusza Kubickiego) instrumenty będą dostępne na miejscu. Warsztat z Patrykiem Pawluczukiem
15:15 BUŁGARSKI KAVAL I DUDY – prezentacja instrumentów z tradycji bałkańskiej. Pracownia Jacka Grekowa i Andrzeja Kozłowskiego
16:15 “WSPÓŁCZESNA LIRA KORBOWA – Wspolczesna lira korbowa – omówienie możliwosci brzmieniowych oraz udogodnień dla muzykow na przykladzie instrumentów manufaktury MM Instruments – spotkanie z Piotrem Martusiem (Kraków).
17:15 NYCKELHARPA I KOSMICZNIE DOBRA ELEKTRONIKA – Dawna muzyka karczm, stodół, dworów i salonów przeniosła się współcześnie na sceny często wymagając dodatkowego nagłośnienia… spotkanie z Moniką Sobolewską i Piotrem Aleksandrem Nowakiem (Kraków)

  • SALA – MAŁE MAZURKI

11.00 UKRAIŃSKIE ZABAWY WIOSNY “Haiwki”spod Tarnopola, z Mariną Kril
12.00 PIASTOWANIE TRADYCJI Spotkanie z Lubov Kril, dla osob pracujacych z dziećmi, opowieść o tradycji zabaw wielkanocnych na Tarnopolszczyźnie
13.00 BOSO Spektakl Teatru Małe Mi Premiera!
14.00 UKRAIŃSKIE ZABAWY LATA, z Ivaną Boyko, Tatianą Nakoneczną, Oksaną But
15.00 MUZYCZNE OPOWIEŚCI SPOD REGLI – dla dzieci w każdym wieku – Dorota i Piotr Majerczykowie
16.00 ORKIESTRA Z LĘŚNEGO UROCZYSKA- Witold Vargas i Przyjaciele.
Opowieść o przyjaźni między rozmaitymi, prawdziwymi i magicznymi stworzeniami.
17.00 GRY I ZABAWY Z ŻYWIECCZYZNY – dla dzieci w każdym wieku
– Przemek Ficek i Marcin Blachura

Bilet na Targowisko jest zarazem biletem na Małe Mazurki: 20/10 zł, oraz grupowy /rodzinny 30 zł (1 osoba dorosła z max. 3 dzieci)
Bilet na warsztaty w sobotę i w niedzielę również uprawnia do udziału w Pracowni Targowiska Instrumentów oraz małych Mazurkach
Bilet do kupienia ONLINE 

Share This