Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 25 2023

Czas

12:30 - 14:30

Koszt

30/20

TAŃCE z Białorusi

Prowadzenie Alena Leszkiewicz,
gra KAPELA KUFAR w składzie: Antoś Bielski (duda białoruska, Nasta Bielska (bęben), Liza Reut (skrzypce).
Dla wszystkich chętnych.

Nauczymy się białoruskich najdawniejszych, tradycyjnych tańców – naśladujących ruchy ptaków i imitujących prace rolne. Często takie tańce wyodrębniały się z korowodów obrzędowych, adaptowanych następnie do tańców w parach, zachowując jednak szereg dawnych elementów. To tańce z figurami, ale ich „Korowodowość” jest widoczna, zwłaszcza w relacjach w tańcu, które nie są ograniczone wyłącznie do partnerów w parze, ale kształtują się na poziomie wspólnie tańczonych figur (przywitanie sąsiada, chodzenie do środka koła). W czasie warsztatów prześledzimy, jak ów dawny charakter wpływał na tańce późniejsze, czyli tzw. miejskie, które trafiły na białoruską wieś najprawdopodobniej dopiero w XX w. Zatańczymy tańce w parach, trójkach, czwórkach i w kole. Warsztaty zakończymy tak, jak kończyły się prawdziwe wiejskie potańcówki: polką improwizowaną.
Polecamy założyć wygodne obuwie: panom sugerujemy buty na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, a paniom obuwie z niewysokim obcasem a także wziąć ze sobą wodę do picia.

ALENA LESHKEVICH jest folklorystką, prowadziła badania terenowe w różnych częściach Białorusi przede wszystkim na Polesiu i Naddnieprzu – w południowej i wschodniej części kraju oraz na Podlasiu i Kujawach. Interesuje się obrzędami dorocznymi, etnografią drobnej szlachty, tańcami i śpiewami.

Zespół KUFAR tworzą białoruscy muzycy mieszkający obecnie w Warszawie. Kapela wykonuje tradycyjną muzykę taneczną z różnych regionów Białorusi, ze szczególnym uwzględnieniem północnej części kraju (stąd pochodzi większość nagrań dud białoruskich). Członkowie zespołu kładą nacisk na tradycyjny sposób wykonania i czerpią inspirację z muzycznego dziedzictwa wiejskich muzykantów.

Skład zespołu:
Antoś Bielski – dudy białoruskie
Lizavieta Reut – skrzypce
Nasta Bielskaja – bęben obręczowy
Muzycy zaczęli grać razem w 2021 roku na imprezach Klubu Dudarskiego w Mińsku. Od końca 2023 roku zespół występuje pod nazwą „Kufar”.

Share This