Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272, 03-849 Warszawa

Data

kw. 26 2018

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

10 zł

Śpiew z regionu kaliskiego

Pieśni Dorzecza Prosny.
Prowadzenie: Janina Plichta, Helena Szych, moderacja Joanna Szaflik

Warsztaty dla wszystkich.
Podczas warsztatów zapoznamy się z repertuarem Pani Janiny Plichty z Czempisza oraz Heleny Szych z Piegonisk, członkiń zespołu Brzezinianki.

Janina Plichta, ur. 1943 roku we wsi Czempisz, pow. Kalisz, gm. Brzeziny. Całe życie pracowała na gospodarce i mówi o sobie, że „jest zwyczajną kobitą ze wsi któro lubiła chodzić na zabawy, tańczyć i śpiewać”. Śpiewa od najmłodszych lat, uczyła się pieśni od swojego ojca – skrzypka weselnego, od babci, sąsiadek, koleżanek. Duża część jej pieśni weszła do repertuaru zespołu „Brzezinianki” powstałego w 1997 roku. Janina Plichta uczestniczyła w jego założeniu i jest jego członkinią do dziś.
Jednak pani Janina jest urodzoną solistką – to w śpiewie solowym uwidacznia się jej wyjątkowy styl wykonawczy. Od 20 lat uczestniczy w przeglądach i spotkaniach folklorystycznych, zajmując na nich czołowe miejsca.

Helena Szych, ur. 1939 roku w Piegonisku Kolonii, pow. Kalisz, gm. Brzeziny. Dawniej śpiewała przy wielu naturalnych okazjach, takich jak pierzochy (darcie pierza) czy nabożeństwa majowe, także na weselach w roli szwachy lub druhny. Przez długie lata uczestniczyła też w czuwaniach przy zmarłych, śpiewając i pielęgnując tę tradycję.
Od 20 lat śpiewa w Zespole „Brzezinianki”, z którym występuje na licznych przeglądach.

Joanna Szaflik, ur. 1984 w Sieradzu. Od kilkunastu lat mieszka w Poznaniu, zajmuje się muzyką Wielkopolski i swoich rodzinnych stron – Ziemi Sieradzkiej. Od 2014 roku zgłębia niezwykle bogate kaliskie nagrania z Archiwum Jarosława Lisakowskiego udostępnione przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Od tamtego czasu zajmuje się głównie tymi dwoma graniczącymi ze sobą i wzajemnie się przenikającymi mikroregionami – kaliskim i sieradzkim. W nagraniach archiwalnych z okolic Kalisza odkrywa zarówno repertuar jak i niezwykłe postaci utalentowanych śpiewaczek, dziś już niestety nieżyjących. Swoją pracę rekonstrukcyjną skupia więc na kilku wyjątkowych śpiewaczkach: Annie Bukwie, Eleonorze Bogacz, Stanisławie Felińskiej, Stanisławie Ogrodowicz, Marii Krawiec.

Nie ma zapisów.

Sinfonia Varsovia, duża aula na II piętrze.
Odpłatność za warsztaty: 10 zł za wejście na każdy warsztat, kupony na warsztaty można nabyć w punkcie informacyjnym festiwalu, w holu Centrum Promocji Kultury.
Karnet na warsztaty 50 zł.

Share This