Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 25 2018

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

10 zł

Skrzypce – Leon Lewandowski

Muzyka na skrzypce z regionu kaliskiego.
Prowadzenie – Leon Lewandowski, współprowadzenie – Mateusz Raszewski

Warsztaty adresowane są dla średnio zaawansowanych skrzypków chociaż początkujący również powinni sobie poradzić. Kluczowa jest umiejętność powtórzenia krótkiej melodii ze słuchu.

Przedmiotem nauki będzie muzyka z dorzecza Prosny w Kaliskiem. Jest to mikroregion, w którego wschodniej części dzięki izolacji politycznej (dawn. zabór rosyjski) przemiany kulturowe nie nastąpiły tak szybko jak w pozostałej, zachodniej i północnej Wielkopolsce. Dlatego jeszcze teraz możemy tam obcować ze śladami starodawnej kultury. Od Kaliskiego mistrza uczyć się będziemy repertuaru weselnego: oberków, owijoków, polek. Dowiemy się co to jest owijok i zobaczymy jak basowało się na basach 2-strunowych. Być może usłyszymy echa melodii z Kujaw, sieradzkich bądź też łęczyckich.

Leon Lewandowski (ur.1926 wieś Pałka pow. Kalisz)
Ostatni urodzony przed wojną skrzypek regionu kaliskiego, ściślej mikroregionu dorzecza Prosny. Uczył się grać na skrzypeczkach z odpustu, pasając krowy jako kilkuletni chłopiec. Pierwsze pełnowymiarowe skrzypce dostał w prezencie od wujka zakupione po zmarłym muzykancie z okolicy. Pamięta unikalną praktykę wykonawczą: skrzypce z towarzyszeniem basów 2-strunowych. W trakcie wojny już grywał na weselach w składzie najpierw z samymi basami, później z harmonią trzyrzędową 24-basową i barabanem. W swojej okolicy jako muzykant weselny był skrzypkiem pierwszej ligi.

Mateusz Raszewski (ur.1980)
Twórca instrumentów, skrzypek, taternik. Ostatni uczeń Jana Gacy, pierwszy uczeń Leona Lewandowskiego. Prowadzi badania terenowe w Kaliskiem, których plonem są już setki nagrań wiejskich muzykantów, śpiewaków i śpiewaczek oraz odnalezione w terenie instrumenty, między innymi basy dłubane, napotykane we wsiach wzdłuż Prosny, które traktuje jako pierwowzór dla wykonywanych we własnej pracowni.

Nie ma zapisów.
Centrum Promocji Kultury, galeria, poziom +1
Odpłatność za warsztaty: 10 zł za wejście na każdy warsztat, kupony na warsztaty można nabyć w punkcie informacyjnym festiwalu, w holu Centrum Promocji Kultury.
Karnet na warsztaty – 50 zł

Share This