Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272, 03-849 Warszawa

Data

kw. 25 2019 - kw. 26 2019

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

10 zł

Skrzypce dla początkujących

Prowadząca – Dominika Oczepa.
Nauka gry na skrzypcach od podstaw, dla osób, które posiadają już swój instrument i umieją go prawidłowo trzymać.

Warsztaty skierowane są do tych wszystkich, którzy patrząc na wirtuozów wiejskich skrzypiec zadają sobie nieraz pytanie – ale jak?! Gdzie tu jest rytm, gdzie tu melodia? A nie mając odwagi publicznie zadać tego pytania, pozostawiają w kącie zakurzone skrzypce po dziadku. Na tych warsztatach postaramy się rozwikłać te zagadki, dowiemy się co jest charakterystycznego dla melodii granych przez kajockich skrzypków (z Mazowsza, z okolic Przysuchy) oraz spróbujemy zrozumieć na jakich podstawowych zasadach opiera się ta z pozoru nieokrzesana muzyka.
Będziemy bazować na melodiach z okolic Przysuchy, szczególnie zaczerpniętych od Jana Kmity z Przystałowic Małych oraz śpiewaczek z Gałek Rusinowskich.

Dominika Oczepa – studentka kulturoznawstwa, od czterech lat uczy się od Jana Kmity granych przez niego melodii na skrzypcach. Wysłuchuje przy okazji opowieści o minionym świecie, o muzykantach, weselach, obrzędach. Interesuje ją szczególnie funkcjonowanie muzyki w kontekście polskiej wsi.
W ramach przyznanego Janowi Kmicie w 2017 r stypendium MKiDN, zrealizowała z nim cykl warsztatów skrzypcowych dla młodych instrumentalistów, mających na celu propagowanie dawnych melodii i unikalnego stylu gry pana Jana. Działania te odbywały się zarówno na wsi, jak i w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Radom).

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia, duża aula.

Na warsztat nie obowiązują zapisy.
Koszt warsztatu: 10 zł za wejście na pojedynczy warsztat, 60 zł karnet uprawniający do uczestnictwa we wszystkich warsztatach.
Kupony i karnety na warsztaty można nabyć w punkcie informacyjnym festiwalu w holu Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2.

Share This