Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 25 2023

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

30/20

MUZYKA DOMU GACÓW | TAŃCE Radomskie obery

BILETY WYPRZEDANE

Prowadzi Piotr Zgorzelski,
gra Kapela Braci Urbańczyków.
Da średniozaawansowanych i zaawansowanych.

Radomszczyzna słynie z szalonych, tańczonych w parach nawet przez kilkanaście minut oberków. Mimo, że jest widoczny dla tego regionu pewien charakterystyczny, wspólny sposób tańczenia, to widać wśród tancerzy-mistrzów pewne „indywidualne” maniery, które oddziaływują na innych lub są lokalną stylistyką mikroregionów, która jest wizytówką czy ktoś jest tutejszy czy obcy.
Podczas warsztatów na początku przypomnimy sobie tradycyjne kroki oberków oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie opanujemy style wykonawcze i sposób tańczenia, zwłaszcza wirowania, podpatrzony od kilku tancerzy-mistrzów (na nagraniach). Nauczymy się „stylu” tańca od tak znamienitych tancerzy jak Józef Lipiński i Stanisław Kiełbasa z okolic Wieniawy, rodziny Zarasiów z Nieznamierowic czy Cieślaków z okolic Przystałowic Małych. Prócz wirowania w parze, ważnym elementem nauki będzie opanowanie umiejętności spontanicznego improwizowania i używania w tańcu różnych ozdobników m.in. przytupów, dzięki którym możliwe było i jest indywidualne wyrażanie w tańcu swoich emocji.

Celem warsztatów będzie nauka i opanowanie tańców o rytmice mazurkowej w formach niescenicznych m.in.: płynnego tańczenia i wirowania w parze, tańczenia po kole w dwóch kierunkach oraz używania charakterystycznych dla tych terenów ozdobników. Opanowanie tych elementów pozwoli Wam cieszyć się tańcem na coraz liczniejszych tradycyjnych potańcówkach, organizowanych zarówno w mieście jak i na wsi, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych. Jako że warsztat jest dedykowany dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych, wymagana będzie od uczestników umiejętność płynnego wirowania w parze w pierwszym kierunku (pod słońce), w zakresie rytmiki mazurkowej.
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, kobiety mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie. Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

PIOTR ZGORZELSKI – etnolog z wykształcenia, tancerz, muzyk i twórca zespołu Transformacja oraz ZAWIERUCHA (Grand Prix Nowa Tradycja 2021), stypendysta MKiDN w dziedzinie tańca i animacji. Od ponad 25 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Autor internetowych lekcji tańca na kanale You Tube „Taniec Tradycyjny PL” oraz Akademii Tańca Tradycyjnego. Współzałożyciel Stowarzyszenia Dom Tańca (1994) i jego kilkuletni prezes. Współtworzył przez 10 lat jako basista i tancerz kapelę Janusz Prusinowski Kompania. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. Współpracował przez wiele lat jako aktor oraz choreograf z teatrem Dariusza Kunowskiego „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka – królowa przedmieścia”), z Teatrem Narodowym w Warszawie („Umowa czyli łajdak ukarany”), Teatrem Polskim „Noc”, Art Stations Fundation z Poznania (Yanka Rudzka ZACZYN i Yanka Rudzka WIELOGŁOS) oraz Jadwigą Rodowicz (Dziady polsko-japońskie). W 2008 roku wraz z żoną powołał do życia Fundację Czas Tradycji, w której realizuje projekty upowszechniające wiedzę o polskich tańcach tradycyjnych. We współpracy z NIMiT współtworzył portal www.taniec.edu.pl, który zajmuje się upowszechnianiem wiedzy oraz nauką polskich tańców narodowych, dawnych i tradycyjnych.

Share This