Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 25 2023

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

30/20

MUZYKA DOMU GACÓW | Śpiewy na różne okazje

UWAGA W zastępstwie Ewy Grochowskiej (która jest chora), warsztat poprowadzą Maria Siwiec i Katarzyna Zedel

Dla wszystkich chętnych.

W domu Jana i Marii Gaców w Przystałowicach Małych rozbrzmiewały grane na skrzypcach mazurki i śpiewane do nich przyśpiewki, nazywane w tych stronach wyrywasami. Ale nie tylko, bo śpiewaliśmy także pieśni na poważnie i z przymrużeniem oka, liryczne historie o miłości, stare piosenki miejskie, które przywędrowały na wieś, wielozwrotkowe legendy, żywoty świętych i pieśni maryjne. Wszystkie one spotykały się w jednej przestrzeni, przy różnych okazjach.
Podczas warsztatów przypomnimy te pieśni i melodie oraz klimat tego niezwykłego domu. Powspominamy Jana Gacę i jego żonę Marię, pośpiewamy zarówno do skrzypiec, jak i a cappella. Poznamy skrzypcowe nuty Jana, do których przyłożymy „gotowe” i improwizowane wyrywasy o życiu, muzyce i relacjach między ludźmi. Zatrzymamy się na chwilę przy ograniu i ośpiewaniu wesela na dawną przystałowską nutę. Z intencją pamięci o zmarłej w tym roku pani Marii zaśpiewamy jej ulubione pieśni religijne.
Wiele osób marzy o tym, by śpiewać, ale waha się i zwleka z odkryciem tego marzenia przed innymi. Te warsztaty są świetną okazją, żeby zacząć. Nie będzie trudnych zadań i skomplikowanych ćwiczeń, a jedynie radość spotkania i wspólnego śpiewania.

EWA GROCHOWSKA – prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom wykonawczym śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej oraz kuratorką koncertów, wystaw i wydarzeń, związanych z tą tematyką. Od 2017 roku prowadzi również badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności). Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2000 – 2013). Miłośniczka dawnego wiejskiego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem” – uczy się tego od wiejskich śpiewaczek w Polsce, na Ukrainie i Białorusi od 1999 roku. Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Boygn Trio, Bujne Ziele, PoMore TanzOrkiestra. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018).

Share This