Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska
Kategoria

Data

kw. 17 2024

Czas

19:00 - 21:00

Koszt

Wstęp wolny

KONCERT Stara Tradycja

Konkurs „Stara Tradycja” organizowany jest podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata już od 13 lat. Adresowany jest do młodych instrumentalistów, śpiewaków oraz kapel, czerpiących ze źródeł polskiej tradycyjnej muzyki wiejskiej.

Cel konkursu to promowanie młodych muzyków i śpiewaków – kontynuatorów muzyki tradycyjnej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie formuły na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze. Nagrodą w konkursie jest występ na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, w koncercie laureatów 17 kwietnia. Przewidziana jest również nagroda publiczności.

Spośród 35 zgłoszonych kandydatów, jury w składzie: Ewa Grochowska, Dorota Majerczyk, Andrzej Bieńkowski, Kuba Borysiak, Janusz Prusinowski – wkrótce wyłoniło 10 laureatów oraz przyznało 2 wyróżnienia:

Oto lista laureatów:

• Aleksander Wąsik
• Do Kapelusza
• Gråcyki Orkiestra Tradycyjna
• Kapela „Cacani” z Nowego Sącza
• Kapela SOPA
• Kompania męska z Warszawy lewobrzeżnej praktykująca pieśni z prawego brzegu Pilicy
• Łukasz Kupczak
• Patryk Petersson
• Poliana
• Tomasz Hubiak
• Urszula Kalinowska
• Zespół Dobryna

Wyróżnienia:
• Orkiestra Podróżniacy
• Śpisko Qmpanija

 

O laureatach:

Aleksander Wąsik, ur. 2011 / Akordeon
Aleksander jest uczniem klasy 6, na akordeonie gra od 7 roku życia. W rodzinie ma wujka bębnistę, Józefa Pańczaka, stąd zamiłowanie do muzyki z regionu radomskiego. Występował na różnych przeglądach i festiwalach muzyki ludowej zdobył wyróżnienia m. in. w Wieniawie i w Przysusze.

Kapela Do Kapelusza – kapela gra muzykę szeroko pojętej Radomszczyzny i Kielecczyzny. Czerpie wzorce od starszych śpiewaków i muzykantów. Gra transowe oberki, polki przeplatane przyśpiewkami oraz inne utwory tradycyjne z regionu. Gra na imprezach z muzyką tradycyjną i ludową.
Robert Czupryn ur. 1985 / skrzypce – śpiew
Michał Sołśnia ur. 1978 / bęben obręczowy

„Gråcyki” Orkiestra Tradycyjna
Po wielu latach niezależnych działań, zeszły się drogi instruktorów, nauczycieli i animatorów, którzy postanowili zintegrować rozproszone środowisko młodych muzykantów. Stworzyli przestrzeń do działań i integracji muzycznej dzieci i młodzieży.
Inspiracją zespołu jest tradycyjna muzyka kurpiowska Puszczy Zielonej i Białej. Głównie twórczość Stanisława Pawelczyka oraz Aleksandra Bobowskiego. Czerpią też z innych źródeł jak zapiski ks. Władysława Skierkowskiego. Orkiestrę tworzy przeszło trzydzieści osób. Zespół wystąpił już na wielu imprezach w regionie m. in. na Taborze Kurpiowskim w Zdunku w 2023 r.

SKRZYPCE – Natalia Mrozek, Patrycja Cicha, Lena Rutkowska, Aleksander Zdunek, Julka Prusaczyk, Julka Domalewska, Faustyna Dobrowolska, Julka Lemańska, Bartek Dzieżyk, Emilka Dzieżyk, Natalia Zadroga, Julka Biegaj, Karolina Nicewicz, Kornelia Bielska, Aurelia Kulas, Karolina Michalak, Diana Stręcel, Emilian Ruszczyk, Kasia Marczyk, Marcin Drabik (Roczniki: 1983 – 2013)
HARMONIA PEDAŁOWA – Rolka Dawid, Wojtek Parzych, Dawid Sutkowski, Rafał Sendrowski, Wojtek Glinka. Michał Olchowik (Roczniki: 1983 – 2009)
BASY – Kasia Kobylińska ur. 1992
BĘBENEK OBRĘCZOWY – Karol Samsel ur. 1997

Kapela “Cacani” to grupa przyjaciół pochodząca z regionu Lachów Sądeckich, która postanowiła podtrzymywać muzyczne tradycje przodków. Działa od 2020 roku i wzoruje się na dawnym sposobie wykonywania muzyki lachowskiej. Nagrodzona Grand Prix – “Złotym Sercem Żywieckim” na festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej, w 2021r. Źródłem inspiracji są archiwalne nagrania muzyki sądeckiej, materiały nutowe oraz najstarsze pokolenie muzyków. Oprócz grania muzyki typowo tradycyjnej kapela występuje także w składzie z akordeonem, grając muzykę zaaranżowaną i rozbudowaną stylistycznie.
Jakub Sromek ur. 2001 /skrzypce prym
Damian Cwynar ur. 2003 / skrzypce sekund
Dawid Kocoń ur. 1999 / basy
Łukasz Kowalik ur. 1999 / klarnet
Kacper Michalik ur. 2003 / trąbka

Kapela „Sopa”
Kapela gra muzykę góralską z Beskidu Żywieckiego, w tradycyjnym składzie dudy i skrzypce. Młodzi muzykanci odkrywają stare melodie, zachowując radość ze wspólnego muzykowania.
Julia Pawlica ur. 2009 / skrzypce, śpiewy
Marta Krzyżowska ur. 2008 / skrzypce, śpiew
Patryk Nowak ur. 2009 / dudy żywieckie

Kompania męska z Warszawy lewobrzeżnej praktykująca pieśni z prawego brzegu Pilicy – spontanicznie zawiązany skład śpiewaczy, plon odbywających się od grudnia gromadnych spotkań w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Śpiewają ballady i przyśpiewki od naszych mistrzyń z Gałek Rusinowskich – Marii Pęzik, Barbary Kietlińskiej i Marianny Oracz. Niekiedy także z Przystałowic Małych – piosenki Marianny Kowalskiej. Zadanie, które sobie stawiamy, to praca nad repertuarem mikroregionu Kajoków – terenu, który dotychczas badany był raczej pod kątem muzyki tanecznej. Śpiewamy tak, jak śpiewali mężczyźni dawniej – przy urodzinach, potańcówkach, po robocie. Nieformalnie i z frajdą.
Witold Wojciechowski ur. 2001 / śpiew
Antoni Hasso-Agopsowicz ur. 2003 / śpiew
Franciszek de Latour ur. 1999 / śpiew

Łukasz Kupczak – ur. 1992 / heligonka, śpiew.
Muzykant pochodzący z Żabnicy w Beskidzie Żywieckim, laureat konkursów folklorystycznych.
W wieku 13 dostał wymarzoną heligonkę od wujka. Przysłuchując się lokalnym grajkom, samodzielnie opanował grę na tym instrumencie. Później sam przekazał swoje umiejętności najpierw bratu a potem kolegom w szkole, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z nauczaniem muzyki. Dzisiaj zajmuje się tym na co dzień prowadząc swoje ognisko i ucząc dzieci. Na heligonce grywa co roku m.in. z Dziadami Noworocznymi podczas obrzędów kolędowania

Patryk Petersson, ur. 1994 / skrzypce
Z wykształcenia jest klarnecistą i kompozytorem, po Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Od 2022r jest doktorantem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jego przygoda z muzyką tradycyjną zaczęła się od zespołów Rube Świnie i Napięcie, gdzie występował głównie jako klarnecista. Od roku uczy się sam gry na skrzypcach, czerpiąc z nagrań terenowych. Jego wielką inspiracją jest gra Józefa Zarasia.

Grupa Śpiewacza Poliana – to grupa dziewczyn z Żywiecczyzny, które śpiewały ucząc lub ucząc się, dotychczas w różnych konfiguracjach, aż wreszcie wszystkie spotkały się na drodze i postanowiły połączyć głosy by wspólnie zabrzmieć.
Brygida Sordyl – 1987 – śpiew /Adrianna Wędzel- 2001 – śpiew / Martyna Wojtuszek – 1990- śpiew / Zuzanna Wandzel – 2003 – śpiew / Patrycja Magiera – 2005 – śpiew / Natalia Witas – 2002 – śpiew / Agnieszka Sikora -1998 – śpiew /Kinga Tomala – 2002 – śpiew

Tomasz Hubiak ur. 1980 / śpiew, skrzypce
Wykonuje dawny repertuar pasterski i taneczny, z regionu Górali Ochotnickich, zebrany na początku lat 50. XX w. przez Aleksandrę Szurmiak-Bogucką i zapisany w formie nutowej. Materiał ten uzyskał dzięki uprzejmości jej córki – Inki Boguckiej.

Urszula Kalinowska ur. 1981/ solistka śpiewaczka
Śpiewaczka, animatorka kultury ludowej, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Urodziła się na północnej Suwalszczyźnie, w Wiżajnach w wielopokoleniowej rodzinie gospodarskiej o tradycjach muzycznych, dziadkowie i rodzice byli śpiewakami kościelnymi, ojciec grał na trąbce i klarnecie. Pieśni uczyła się od mamy, babci oraz swojej mistrzyni Anny Andruszkiewicz z Wiżajn a później również w zespole ,,Pogranicze’’ od Józefa Murawskiego.
Występowała na wielu festiwalowych scenach m.in.: w 2019 r zajęła III miejsce w kategorii solista – śpiewak podczas 53 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w 2019 r wyróżniona na Festiwalu Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecin, w 2022 r I miejsce podczas Przeglądu Folkloru Suwalszczyzny w Suwałkach. Przez kilka lat śpiewała w zespole folklorystycznym ,,Pogranicze’’ z Szypliszk, z którymi koncertowała w kraju i za granicą.

Zespół „Dobryna” powstał w 2012 roku w Białymstoku. Wykonuje autentyczny folklor ukraiński z Podlasia i Ukrainy, wzorując się na tradycyjnej manierze śpiewu. Dawne pieśni śpiewa w języku ukraińskim, w tym w gwarze podlaskiej. Wykonuje pieśni obrzędowe i liryczne. Podtrzymuje tradycje kolędowania z gwiazdą po podlaskich wsiach. Występuje na Podlasiu i w innych regionach Polski.
Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień, m. in. kilkakrotnie I miejsce w konkursie ,,Z Podlaskiej Krynicy” w Bielsku Podlaskim, II miejsce w Hajnowskich Spotkaniach z Kolędą Prawosławną, II miejsce na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2017 r i inne.
Aleksandra Iwaniuk ur. 1992 śpiew
Emilia Szabałowska ur. 1990 śpiew
Aleksandra Romanczuk ur. 2000 śpiew
Aneta Jawdosiuk ur. 1999 śpiew
Magda Tymoszewicz ur. 1993 śpiew

Wyróżnienia:

Orkiestra Podróżniacy powstała z połączenia grup młodych muzykantów uczących się gry na instrumentach dętych w Ogniskach Muzyki Tradycyjnej w Zdziłowicach i Goraju prowadzonych przez Fundację Piszczałka. Jej członkowie poznają tajniki tradycyjnego repertuaru roztoczańskich orkiestr dętych – grają podróżniaki, polki, oberki, walce i foxtroty w starodawnym stylu. Praktykę wykonawczą szlifują podczas spotkań z mistrzami z Orkiestr Dętych ze Zdziłowic i Goraja.
Julia Nieściur (ur. 2012), klarnet / Dawid Bielak (ur. 2011), trąbka / Sebastian Hałabis (ur. 2013), trąbka / Marcin Kańkowski (ur. 2009), trąbka /Antoni Machulak (ur. 2012), trąbka / Przemysław Sobótka (ur. 2012), trąbka / Sebastian Zielonka (ur. 2013), trąbka /Robert Borkowski (ur. 2011), sakshorn altowy
Aleksandra Łukasik (ur. 2015), sakshorn altowy / Michalina Ostrowska (ur. 2012), sakshorn altowy /
Hubert Szuba (ur. 2015), sakshorn altowy / Paweł Widz (ur. 2014), sakshorn tenorowy / Wojciech Zyśko (ur. 2013), sakshorn tenorowy / Szymon Sobótka (ur. 2014), puzon /Ksawery Widz (ur. 2013), saksofon altowy /Rafał Stanicki (ur. 2012), baraban / Filip Majerowski (ur. 1990), tuba

Śpisko Qmpanijo to zespół założony wiosną 2022 roku, który połączył pasjonatów tradycyjnej muzyki i śpiewu regionu polskiego Spisza (15 wiosek na terenie powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, w pobliżu granicy polsko-słowackiej). Korzysta z tradycyjnego dla regionu instrumentarium smyczkowego, rozszerzonego o cymbały, piszczałki i fujary pasterskie. Z biegiem czasu repertuar wzbogacił się o pieśni sąsiednich regionów po stronie polskiej – Podhala, Orawy, Zagórza, Pienin, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, pieśni podkarpackie (rejony Dębicy, Rzeszowa) – i dalej idąc na południe, pieśni słowackie, węgierskie, romskie i rusińskie (łemkowskie).
Dominika Trybuła ur. 1992/ I skrzypce, śpiew
Igor Skrzypaszek ur. 1992 /II skrzypce, śpiew
Sylwester Fic ur. 1986 /Kontrabas, śpiew
Paweł Gacek ur. 1983 / Altówka, śpiew
Wojciech Śliwiński ur. 1983 / Cymbały, śpiew

Share This